Bakan Soylu'dan 'Batılı güçlere': Tarihin tokadını yiyeceksiniz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye üzerinde oyunlar oynayan Batılı güçlere" seslenerek, "Tarihin tokadını yiyeceksiniz. Büyük hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve bu coğrafyadan büyük maliyetlerle ayrılacaksınız.” dedi.26-11-2017 17:37

Trabzon'un Şalpazarı İlçesi'nde AKP İlçe Teşkilatı'nın kongresine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamalarda bulundu. 

'BU ÜSLERİ KİMİN İÇİN KURDUNUZ?'

Konuşmasında ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik müdahalesini eleştiren Bakan Soylu, Türkiye'deki onlarca ABD-NATO üssünü es geçip, Rakka'da kurulan ABD üslerine değinerek şunları söyledi:

Rakka'da son oynanan oyunu hep birlikte gördük. Yaptıkları şu, güya DEAŞ var orada, güya Rakka'yı elinde tutuyor. Sonra binlerce kilometre öteden dünyanın en büyük küresel gücü olan Amerika devreye giriyor. DEAŞ'la PKK'yı, PYD'yi el ele veriyor. Ondan sonra da hiç kan akmadan hiçbir şey olmadan DEAŞ oradan hani üfürmüş gibi çıkıp, gidiyor. Bu senaryoya da bizim inanmamızı istiyorlar. Aklımızı biz, peynir ekmekle yemiş falan değiliz. Senaryo, çok açıktır. Akıllarınca, orada PKK'yı, PYD'yi güçlendirmeye çalışıyorlar. ‘4 bin TIR'ı aşan silahı o bölgeye niçin getirdiniz?' diye soruyoruz. Yanıt yok. Niçin getirdiğiniz o bölgeye? DEAŞ gitti. Kimle savaşacaksınız? Orada altı tane hava üssü kurdunuz. Bu üsleri kim için kurdunuz? DEAŞ gitti, bu kadar hazırlığı niçin yaptınız? Bu bölgeyi kendi çizdiğiniz kalemlerle istediğiniz gibi düzeltme hakkını elde ettiğinizi zannediyorsunuz; ama yanılıyorsunuz.

'TARİHİN TOKADINI YİYECEKSİNİZ'

Konuşmasında "Türkiye üzerinde oyunlar oynayan Batılı güçlere"seslenen Bakan Soylu, şunları söyledi:

Tarihin tokadını yiyeceksiniz. Bakın, büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve bu coğrafyadan büyük maliyetlerle ayrılacaksınız. Müttefikimiz Amerika'ya buradan söylüyorum. Niçin bu üsleri kurduğunu müttefiksek bize söyleyeceksin. Bizim, size söyleyeceğimiz bir cümle var. Bu ülke ve bu coğrafyanın üzerinde oyun oynama anlayışını bırakın. Türkiye'yi kandıramazsınız artık. Ne Türkiye eski Türkiye ne dünya eski dünya.