Bakan Selçuk: Okulları açmadık çünkü ülkemizin sosyo antropolojik fotoğrafına bakmak zorundayız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitime ilişkin yaptığı açıklamada "Okulları açmadık çünkü ülkemizin sosyo antropolojik fotoğrafına bakmak zorundayız" ifadelerini kullandı.30-12-2020 13:03

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, AA Editör Masası toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Selçuk, eğitim alanındaki yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirlerine ilişkin, "Geriye doğru baktığımızda işin büyük bir kısmında müsterih olduğumuzu söyleyebilirim" dedi.

Bakan Selçuk uzaktan eğitime ilişkin ise "Okulları açmadık çünkü bizim koşullarımız, ülkemizin yapısı, sosyal hayatımız, düğünlerimiz, cenazelerimiz, bütün bunların sosyo antropolojik fotoğrafına bakmak zorundayız" şeklinde konuştu.

"Yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz yok. Dijital karne söz konusu. Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir. Hiçbir şekilde sınav yok dersek bu, önümüzdeki 5-6 senenin eğitim sistemini felç etmeye yönelik bir şeye dönüşecek" diyen Selçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"-Okulları açmadık çünkü bizim koşullarımız, ülkemizin yapısı, sosyal hayatımız, düğünlerimiz, cenazelerimiz, bütün bunların sosyo antropolojik fotoğrafına bakmak zorundayız.

-Yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz yok. Dijital karne söz konusu.

-Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir.

-Hiçbir şekilde sınav yok dersek bu, önümüzdeki 5-6 senenin eğitim sistemini felç etmeye yönelik bir şeye dönüşecek.

-15 Şubat'ta hangi gruplarda yüz yüze eğitime geçebiliriz, hazırlık yaptık. Açıklayabilmek için salgının seyriyle ilgili verileri görmeliyiz.

-(Covid-19 aşısı) Eğitimi yüz yüze yapmamızın önünü açacak.

-Lisede öğrencilerimiz sınav olacakları zaman her türlü tedbiri fazlasıyla alacağız. Bunu, LGS'de, başka durumlarda gösterdik.

-Sosyal medyada talep çok oldu, bunu yapalım), bu mümkün değil, bu bir yanılgı. Eğitim bilimsel verilere göre yapılıyor.

-Öğretmenlerimizin arzu etmeleri halinde aşılama sürecinin bir an önce başlaması konusunda Sağlık Bakanlığı ile temasımız sürüyor.

-Okulların açılmadığı bir toplumda normalleşme oluşmaz. Normalleşme olması için önce okulları halletmemiz lazım."