Bakan Selçuk: Kamu kaynaklarıyla şirket kurtarma planımız yok

Bakan Selçuk, maaş krizi yaşayan Doğa Koleji ile ilgili basın toplantısı yaptı.18-12-2019 18:51

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ekomomik krize girerek öğretmenlerin maaşını ödeyemeyen ve günlerdir öğrenci velilerinin protesto ettiği Doğa Koleji hakkında basın toplantısı düzenledi. 

Bakan Selçuk, "Kamu kaynaklarıyla şirket kurtarma şeklinde bir planımız olmadığını ifade etmek isterim. Her türlü tedbiri almış durumdayız. Bu meselenin çözüme kavuşması için gayret gösterdigimizi tekrar etmek isterim.Teminat zorunluluğu ve sadece eğitim alanında faaliyet göstermesi ile ilgili çalışmalarımız var'' dedi.

Kolejin satışı için süreç başlatıldığını ve bu sürecin kısa süreceğini umduklarını belirten Ziya Selçuk, ''Satış ve devir konusunda taraflarla temas halindeyiz." diye konuştu.

Ziya Selçuk, Doğa Koleji'nde görevli öğretmenler ve velilerle bir araya gelerek öğretmen ve velilerin sorunlarını dinledi, bakanlığın çalışmalarını paylaştı.

Bakan, o görüşmenin ardından açıklama yaptı. Selçuk'un açıklamaları özetle şöyle:

'SATIŞ VE DEVİR İÇİN TEMASTAYIZ'

''Sonlandırma işlemini yapmak çok basit. Sonlandırma işleminin yapılması halinde öğretmenlerimizin çok büyük bir problemle karşı karşıya kalacağı açık. Tüm mağduriyetlerine rağmen dersinin başında olan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Satış ve devir sürecini çok yakından takip ediyoruz. Satış ve devre dair görüşmelerin özellikle tam da bugünlerde çok etkin bir biçimde yürütüldüğünü takip ediyoruz bu konularla ilgili taraflarla temas halindeyiz. Çok yakın bir süre içerisinde de satış yönünde bir çözümün ortaya çıkması için de gereken tedbirleri de alıyoruz. Satış ve devir konusunda taraflarla temas halindeyiz. Temennimiz satış sürecinin olumlu bir şekilde gerçekleşmesi yönünde olup kamu kaynakları ile şirket kurtarma şeklinde bir planımız olmadığını da ifade etmek isterim. Kamu kaynakları kamunun kurumlarının yetkin hale gelmesi ve daha işlevsel olması için elbette yönlendirilecektir. Her türlü tedbiri almış durumdayız. Bu meselenin çözüme kavuşması için gayret gösterdigimizi tekrar etmek isterim. Teminat zorunluluğu ve sadece eğitim alanında faaliyet göstermesi ile ilgili çalışmalarımız var. Çok kısa süre içerisinde bu satışla ilgili olumlu haberlerin gelmesini ümit ediyoruz. Bunun olmaması halinde biz bununla ilgili her türlü hazırlığı yapmak konusunda planlamalarımızın hazır olduğunu söylemek isteriz. Dışarıdan gelen birçok bilgiye doğrudan doğruya müdahil olamayız. Somut olarak kanıta dayalı durumlara bakarız. Şahıslarla kurumlarla temasımız yürüyor. Yetkimizin sınırlılığına bakarak çok sınırlı davranışlar da sergilemek istemiyoruz çünkü çocuklarımız, öğretmenlerimiz önemli. Bu meselenin çocuklarımızın öğretmenlerimizin lehine sonuçlanması için dikkatle takibindeyiz.''

80 BİN ÖĞRENCİSİ VAR

Yaklaşık 80 bin öğrencisi bulunan Doğa Koleji'nde eylül ayından bu yana maaş krizi yaşanıyor. Maaşlarını alamayan öğretmenler Türkiye'nin farklı illerinde derslere girmeme, iş bırakma gibi çeşitli eylemler düzenledi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bugün çocukları Doğa Koleji'nde okuyan velileri temsilen gelen grubu kabulünün ardından bir açıklama yapacağını söylemişti. Milli Eğitim Bakanlığı da, 7 Aralık'ta maaş krizine ilişkin soruşturma başlatmıştı.