Bakan Selçuk açıkladı: Yüz yüze sınavlar ertelendi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze sınavların iptal edildiğini açıklarken, karne notu için sınavların sömestr tatili sonrasına bırakıldığını belirtti.25-12-2020 10:30

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılında yarım kalan ortaokul ve lise öğrencilerinin 1. dönem sınavlarının 4-22 Ocak tarihleri arasında okullarda yapılacağını duyurmuştu. Bakanlığın kararı Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının barındırdığı riskler nedeniyle yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Yurttaşların tepkisi bakanlığa geri adım attırdı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada okullarda yüz yüze sınavların ertelendiğini duyurdu.

Buna göre yüz yüze sınav yapılmamış öğrenciler için sadece performans ödevleri geçerli olacak ve not ortalamaları belirlenecek. Öğrencilere karne dağıtımı yapılmayacak.

'OLAĞANÜSTÜ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, "Sevgili öğrencilerimiz, biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil, sizleri bilgiyle yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar" ifadelerini kullandı.

"Bu yıl, olağanüstü bir süreçten geçiyoruz" diyen Selçuk,  şunları söyledi:

"Süreç hızlı değişiyor; kararlar, uzun değerlendirmeler doğrultusunda alınıyor. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.

Lütfen, sizden şu anda sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz."