Bakan Pekcan duyurdu: ENR 250 listesinde 44 Türk müteahhitlik firması yer aldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, katıldığı bir toplantıda "ENR 2020 dergisine göre, 2019'da en fazla gelir elde eden ilk 250 müteahhitlik firması arasında 44 Türk müteahhitlik firmamız yer aldı" dedi.25-08-2020 14:40

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Müteahhitler Birliğince (TMB) düzenlenen uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'un (ENR) 2020 yılı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinin Türkiye sonuçlarının paylaşıldığı toplantıya katıldı.

Toplantıda söz alan Pekcan, "ENR 2020 dergisine göre, 2019'da en fazla gelir elde eden ilk 250 müteahhitlik firması arasında 44 Türk müteahhitlik firmamız yer aldı. Bu rakamlar itibarıyla ENR 250 listesinde Türkiye olarak firma sayısı itibariyle 2'nci, gelirler itibariyle ise 7'nci sırada yer almaktayız. Umarım bunları daha yukarılara taşıyacağız" şeklinde konuştu.

Pekcan şunları kaydetti:

'DARALMA GÖRMÜYORUZ'

"Siyasi belirsizlikler, ticaret savaşları ve emtia fiyatlarındaki dalgalanma küresel müteahhitlik sektörünü de olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bunlara ek olarak, 2020 yılının başlarında ortaya çıkan Covid-19 salgını sebebiyle dünya ekonomisi çok ciddi etkilendi. Petrol fiyatları düşüş göstermiş, petrol üreticisi ve ihracatçısı olan ülkeler de yatırımlarında kısıtlamaya gitmişlerdir. Müteahhitlik sektörümüz de uluslararası yatırımlarında olumsuz etkilenmiştir. Bu nedenle 250 müteahhitlik firmasının gelirlerinde bir önceki yıla göre yüzde 3 daralma söz konusudur. Ama çok şükür ki, bizim firmalarımızda bir önceki seneye göre daralma görmüyoruz. Çünkü bizim beklentimiz büyüme yönündeydi. Bu da müteahhitlik firmalarımızın zor koşullara adaptasyonunun, dinamizminin ve gücünün bir göstergesidir.

Müteahhitlik sektöründe geçen yıl ticaret savaşları ve siyasi belirsizliklere rağmen 19 milyar dolarlık proje üstlendik. Hedefimiz de 2020 yılından itibaren 20 milyar dolar ve üstüydü. Ancak Kovid-19 koşullarından bütün uluslararası projeler olumsuz etkilendi. Pandemi sonrası dönemde de el birliği, güç birliğiyle 20 milyar doları aşan rakamların üzerine çıkacağımıza inanıyorum.

Bu bilinçle, teknik müşavirlik ve mühendislik firmalarımızın küresel ölçekte daha da fazla güçlenmesi ve daha fazla proje gerçekleştirmesi için 2011 yılından bu yana sektöre Bakanlığımızca etkin ve ciddi oranlarda destek verilmektedir, bundan böyle de desteklenecektir. Bu firmalarımızın gerçekleştirdiği projelerde Türk malı kullanım oranları da artmaktadır. Eximbankımız da tüm finansman imkanlarıyla sektörümüzün destekçisi olmaya devam edecektir. Amacımız Türk müteahhitlik sektörünün, 2023 yılında Türkiye'miz için öngördüğümüz vizyon paralelinde, dünyada sektörüne yön veren oyuncular haline gelmesidir. Bu doğrultuda Bakanlığımızın destekleri de devam edecektir."