Bakan Pakdemirli Rusya'da yangın söndürme uçağı inceledi: Talimatı Erdoğan vermiş

Birçok orman yangınının yaşandığı yaz mevsiminin ardından Bakan Pakdemirli, Rusya'dan alınması planlanan yangın söndürme uçaklarını inceledi.09-09-2019 17:59

Rusya’dan alınması planlanan Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını inceleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, uçakla ilgili yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın Rusya ziyareti sırasında fuarda gördüğü ve talimatlandırdığı bir uçak olduğunu söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Savunma Sanayi Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can ve beraberindeki heyetle alınması planlanan Rusya’nın Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını incelemek üzere Taganrog’u ziyaret etti.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Be-200 amfibi uçak montaj hattını inceleyen ve uçağın imalat ve montajına ilişkin bilgiler alan Pakdemirli, temasları kapsamında Be-200 amfibi uçak servis desteğiyle ilgili bilgi aldı.

Pakdemirli, ziyaretine ilişkin yaptığı değerlendirmede, barışçıl maksatlı kullanılan uçaklara bakmaya geldiklerini belirterek, “Kaptan pilotumuzla az evvel uçtuk. Be-200 amfibi yangın söndürme uçağının kumandaları son derece yumuşak manevraya gelebiliyor. Türkiye’deki yangınlar için en önemli unsur dar alanlarda manevra kabiliyeti” dedi.

ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞ

Be-200’ün, AKP Genel Bakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde fuarda gördüğü ve talimatlandırdığı uçak olduğuna işaret eden Pakdemirli, “Bu uzun zamandır takip ettiğimiz bir uçak. Diğer alternatifler üzerinde de çalışmakla birlikte bu uçağı da gelip görelim istiyorduk. Beriev uçak firmasının fabrikasının Be-200 uçağını test ettik” ifadelerini kullandı. Uçağın teknik kabiliyetlerini, yakıt yakışından tutun, Türkiye için gerekli hem teknik özelliklerini hem de bizim coğrafyaya uygunluğu konusunda teknik görüşmelerimiz olacak. Görüşmeleri tamamladıktan sonra daha net bir açıklama yapabiliriz.” 

THK’YI SUÇLAMIŞTI

İzmir'de 3 gün süren orman yangınında 500 hektarlık alan kül olmuş ve Türk Hava Kurumu'na (THK) ait yangın söndürme uçaklarının yangına neden müdahale etmediği tartışmaları üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bugünkü şartlar itibarıyla THK’de olan uçaklar 6 tane var. 3’ünde motor yok, 3’ünün faal olduğu söyleniyor, birinin faal olmayacağını var saymak lazım. Sadece birinin yakıt almaya gittiğini düşünseniz, bir ring kurma durumu maalesef yok. Bugün itibarıyla Türkiye’de bize hizmet verecek bir uçak filosu maalesef bulunmuyor" açıklamasını yapmıştı.

Ardından THK uçaklarının uçuş sertifikaları ve uçakların teknik özelliklerini içeren belgeler ortaya çıkmış ve belgelere göre, uçakların Bakan Pakdemirli'nin "Uçak 4 ton su alıyor, helikopter 2.5 ton" iddiasının aksine 5,5 ton su alabildiği, ayrıca "uçmaz" denilen uçakların 3'nün Sivil Havacılık Kurumu tarafından verilmiş 2020 yılına kadar geçerli sertifikalarının bulunduğu belirtilmişti.

‘GÜVENMİYORUM’ DEDİĞİ THK’DAN LİSANS YENİLETMİŞ

Ortaya çıkan belgelerle ilgili ise “Ben 30 yıllık pilot olarak, THK’nın uçuşa elverişlilik sertifikalarına güvenmiyorum” diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin pilotluk lisansını, geçtiğimiz yıl Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde yenilediği ortaya çıkmıştı.