Bakan Özer, AKP’li belediyeyi işaret etti: 6 yaşındaki Demirhan neden öldü?

Okul bahçesinde kale direğinin üzerine devrilmesi sonucu ölen Tarık Demirhan hakkındaki soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Özer, tesisi ve bakımları AKP’li belediye yapıyor dedi.02-10-2021 09:02

Tekirdağ Süleymanpaşa’daki 13 Kasım İlköğretim Okulu’nun bahçesindeki halı sahada oynayan 6 yaşındaki Tarık Demirhan, üzerine kale direği devrilmesi sonucu 7 Ağustos 2021’de vefat etti.

Tarık Demirhan’ın ölümünde ihmal olduğunu belirterek konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi yanıtladı.

'KAZA DENEREK GEÇİŞTİRİLEMEZ'

Duvar’dan Serkan Alan’ın aktardığına göre; okul bahçesindeki kale direğinin devrilmesi sonucu 6 yaşındaki Tarık Demirhan’ın vefat etmesinin “kaza” denilerek geçiştirilemeyeceğini belirten CHP’li Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanı Özer’e, “Halı saha tesisi okula teslim edilirken teknik usullere uygun olup olmadığına dair bir belge düzenlenmiş midir” ve “Halı saha tesisinin yapımı sırasında kale direklerinin teknik usule uygun olarak yapılıp yapılmadığı kontrol edilmiş midir” sorularını yöneltti.

'TESİSLERİN SORUMLULUĞU BELEDİYEDE'

Bakan Özer yanıtında, Demirhan’ın ölümünde sorumlulukları bulunan ilgililer hakkında Maarif Müfettişleri tarafından inceleme yapıldığını söyledi. Demirhan’ın ölümüne neden olan kale direğinin de bulunduğu tesisin idari ve teknik şartnamelerinin AK Partili Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten Bakan Özer, “Spor sahalarının Belediye tarafından okullara eğitim öğretime destek olmak amacıyla yapıldığı ve okulların kullanımına sunulduğu, yapılan tesislerin periyodik kontrollerinin Belediye tarafından yapıldığı, okullarda bulunan spor tesislerinin periyodik olarak okul müdürlükleri tarafından kontrollerinin de yapıldığı belirtilmektedir” ifadelerini kullandı.

‘BAKANLIK BELEDİYE YETKİLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMALI’

Bakan Özer’in verdiği yanıtı değerlendiren CHP Milletvekili Dr. Candan Yüceer, 6 yaşındaki Tarık Demirhan’ın ölümüne neden olan tesisi yapan AK Partili Süleymanpaşa Belediyesi yetkililerinin bir an önce yargı önünde hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından farklı okullara da yapılan tesislerin denetlenerek çocuk ölümlerinin önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Yüceer şunları söyladi: “Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 yaşındaki yavrumuz Tarık Demirhan’ın ölümüne neden olan tesisin AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi tarafından yapıldığını, periyodik kontrol sorumluluğunun da yine belediyede olduğunu söyledi. Yavrumuzun bu şekilde ölmesi kaza olarak geçiştirilemez ve burada bir ihmal söz konusudur. AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi tarafından yaptırılan 28 spor sahası ve spor tesislerinin açılışları hala devam ediyor. Bu açılışlarda Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e AKP’li Tekirdağ Milletvekilleri de eşlik ediyor. Başka çocuklarımızın ölmemesi, canlarımızın yitmemesi için başta belediye yetkilileri olmak üzere ihmali bulunanların tamamı yargı önünde hesap vermelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, 6 yaşındaki yavrumuzun ölümünde sorumluluğu bulunan belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmalı, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından farklı okullara da yapılan tesisler denetlenmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, ‘spor tesislerini belediye yaptı, kontrol sorumluluğu da belediyelerin’ diyerek bu sorumluluktan kaçamaz. Okullar, çocuklarımızın kendilerini en güvende hissedecekleri yerler olmalıdır. Bunu sağlayacak olan kurum da Milli Eğitim Bakanlığı’dır.”