Bakan Kurum'dan 21 maddelik 'müsilaj eylem planı' açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı'nı açıkladı. Kurum, "Tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, doğa severlerimizle, sporcularımız, sanatçılarımız, tüm vatandaşlarımızla birlikte, bir seferberlik anlayışıyla, Türkiye'nin en büyük deniz temizliğini yapacağız" dedi.07-06-2021 08:36

Marmara Belediyeler Birliği, Marmara Denizi'nin yanı sıra Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi'nde de görülen müsilaj (deniz salyası) sorununa ilişkin toplantı düzenledi. Toplantıya  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da katıldı.

Kocaeli'de düzenlenen toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, 21 başlıklı, 'Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planı'nı açıkladı.

Kurum şunları söyledi:

"İlk olarak bir koordinasyon kurulu kuracağız. Önümüzdeki hafta tamamlayacağız. 

İkincisi de 3 ay içinde 'stratejik planı' açıklayacağız. 

Üçüncü olarak da Marmara Denizi'nin tamamını koruma altına almış olacağız.

Dördüncü olarak 7/24 esasında müsilajın tamamen temizlenmesi için acil bir çalışma başlatacağız. 

5'inci olarak arıtma tesislerini ileri biyolojik arıtma sistemine dönüştüreceğiz. 

6'ncı eylemimiz, Marmara Denizi'ne deşarj sistemini düzenleyeceğiz. 

7'nci eylemimiz, arıtılan suların geri kazanımına yönelik çalışmalar olacak. 

8'inci eylemimiz, ileri arıtma sistemine geçmek için adımlar atacağız. Bu konuda gerekli denetimleri yapacağız.

9'uncu eylemimiz, denizde atık su boşaltan gemilerle ilgili olacak. Şu anda da zaten bu şekilde suları tahliye edemiyorlar.

Gemiler boğaz girişinde atık su gemilerine atık sularını tahliye edebilecekler. Bu 10'uncu eylemimiz.

11'inci eylemimiz, tersaneler için olacak. Temiz üretim teknikleri yaygınlaştırılacak. Daha çevreci tekniklerin kullanılmasını sağlayacağız. 

12'inci eylemimiz, 150 olan izleme istasyonlarını 191'e çıkaracağız. Marmara Denizi'nin dijital ikizini de çıkarıp anlık değişimlere müdahale edeceğiz.

13'üncü eylemimiz, kıyıları kapsayacak şekilde olacak ve bölgesel atık yönetimi ile deniz çöpleri eylem planını uygulamaya koyacağız. 

14'üncü eylemimiz, basınçlı sulama ile ilgili olacak. Bu sistemleri yaygınlaştıracağız. Dereler vasıtasıyla kirliliklerin Marmara Denizi'ne ulaşmasını engelleyeceğiz.

15'inci eylemimiz, ile de Marmara Denizi ile alakalı havzalarda tampon bölgeler oluşturup kirliliğin denize ulaşmasını engelleyeceğiz. 

16'ncı eylemimiz, peynir altı suyu ve zeytin suyuna ilişkin atıklarla ilgili adımlar gerekli düzenlemeler olacak.

17'nci eylemimiz ile de fosfor ve aktif madde içeren temizlik maddelerinin kullanımını aşamalı olarak azaltacağız ve organik ürünleri teşvik edeceğiz. 

18'inci eylemimiz, denizdeki tüm hayalet ağlar Tarım ve Orman Bakanlığı'nca bir yıl içinde temizlenecek.

19'uncu eylemimiz ile de balıkçılıkla ilgili faaliyetler eko sistem bağlamında yapılacak ve koruma alanları genişletilecek. 

20'nci eylemimiz, zarar gören balıkçılarımıza da ekonomik destek verilmesiyle ilgili olacak. 

21'inci eylemimiz de kirlilikle mücadele kapsamında bilinçlendirmeyi sağlamak için bir süreç başlatacağız. Kamuoyunu bilgilendirerek bir platform kuracağız."