Bakan Kurum konuştu, AFAD emir saydı: Kanal İstanbul için 'deprem riski yok' propagandası!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un uzmanların raporlarına rağmen yaptığı "Deprem riski yok, bahçenize yaptığınız yüzme havuzu da o zaman depremi tetikler" açıklamasının ardından, AFAD da Kurum'un sözlerini destekleyen bir açıklama yaparak "Deprem riski yok" dedi.26-12-2019 23:00

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kanal İstanbul'un deprem riskine ilişkin tartışmalara dair açıklama yaparak depremde riskli bölge olmadığını iddia etti.

Açıklamada bilim insanları tarafından belirtilen deprem riski yalanlanarak "Kanal İstanbul ve deprem ilişkisine atfedilen deprem tehlike ve riskleri doğru değildir" denildi.

KURUM: KANAL İSTANBUL ÖRNEK BİR ŞEHİRCİLİK PROJESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, kamuoyunda tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu ve hazırlanan ÇED raporunun, ekleriyle birlikte 16 bin sayfa olduğunu söyledi.

Kurum, sözlerinin devamında "Kanal İstanbul Projesi boğazımızı koruma kurtarma ve özgürlük projesidir. Örnek bir şehircilik projesidir" ifadesini kullandı. Projenin depremi tetikleyeceğine dönük iddialara da yanıt veren Kurum, şunları kaydetti:

"Deprem 7 kilometre derinlikte olacak. Bu Kanal İstanbul nasıl depremi tetikleyecek arkadaşlar? Bahçenize yaptığınız yüzme havuzu da o zaman depremi tetikler."

UZMANLAR NE DİYOR?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanal İstanbul'a dair hazırladığı raporda şu ifadelere yer vermişti:

-Projeyle yaklaşık 20 bin futbol sahası büyüklüğünde doğal orman yok olacak,

-Proje kentte ve bölgede geri dönüşü imkansız ekolojik hasarlara sebebiyet verecek,

-Proje kentin üst ölçekli planına sonradan işlenmiştir ve plan ana kararlarıyla çelişmekte,

-Proje güzergahında üç aktif fay hattı bulunmakta, deprem ve tsunami riski de içermekte,

-Proje ile tüm nüfus ve istihdam dengesi altüst olacak,

-Kanal nedeniyle heyelan, toprak kaymaları ve sıvılaşma tehlikesi yüksektir,

-Geçimini tarımdan, hayvancılıktan sağlayan yöre halkı yaşam güvencesini kaybedecek,

-Kanalın yapım, işletim maliyeti ve geri ödeme süresindeki dengesizlikler nedeniyle kanal, telafisi imkansız sorunlar doğuracaktır.