Bakan Kurum: Ayder Yaylası'nın girişine 1800 kapasiteli otopark yapıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Araçların Ayder'in içinde trafik oluşturmaması için Ayder'in girişinde yaklaşık 1800 kapasiteli bir otopark yapıyoruz" dedi.26-10-2019 12:41

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'da imar denetçilerinin göreve başlaması nedeniyle bir konuşma yaptı.

Kaçak yapılaşmada mücadelenin sürdüğünü belirten Kurum, "Tarihimizin bize bıraktığı değerlere uygun bir şekilde şehirleşme örneği göstereceğiz" dedi. Kurum, "Şehircilik vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda imar disiplinimizi yeniden tesis etmek zorundayız" diye konuştu.

Kaçak yapı tespit çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Bakan Kurum, "İmar barışına aykırı 4 bin kaçak yapı tespiti yaptık. Bu yapıların 423'ünün yıkımını gerçekleştirdik. Tüm Türkiye'de 3 milyon 122 bin yapı kayıt belgesini düzenledik. Bu belgelerden 9 bin 300'ü iptal edildi. 3 bin 300 yapının yıkımını gerçekleştirmiş olduk" açıklamasında bulundu.

Kurum şunları kaydetti:

"Şehirlerde imara uygunluk ve denetim çok önem arz ediyor. Sizlerin yapacağı çalışmalara da kaçak yapılaşma gibi sorunların çözümünde son derece önemli bir adım atmış olacağız. Hızlı nüfus artışından kaynaklı, yine şehirlerimizdeki iklim değişikliği ile mücadele, çevre kirliliği, kimliksiz mimari ulaşım problemleri gibi derinleşen sorunlar yaşanıyor. Tüm dünya bakılınca bu sorunlar içi çözüm arıyor. Bugün ihtiyacımız olan şey medeniyetimizin değerlerine uygun mahalle kültürünü yaşatan az katlı şehirleşmedir. TOKİ'de başlattığımız, yaptığımız mekansal planlamada hep az katlı yatay mimari projelerine dikkat ediyoruz. Bu çerçevede artık yerleşimleri yapmaya gayret ediyoruz. Denizden kot alma sürecini başlattık. Artık arazilerde en düşük kottan yine kot vermek suretiyle bina yüksekliklerinde ön görmediğimiz alanların çıkmasına müsaade etmiyoruz. Şehircilik vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda imar disiplinimizi yeniden tesis etmek zorundayız."

AYDER YAYLASI GİRİŞİNE OTOPARK

"Ayder'in içindeki oylun ihalesini gerçekleştiriyoruz" diyen Kurum, "Dünyada ender görünen turizm aksını oluşturacağız. Araçların Ayder'in içinde trafik oluşturmaması için Ayder'in girişinde yaklaşık 1800 kapasiteli bir otopark yapıyoruz. Bununla birlikte Ayder'in trafik yükünü almış olacağız" dedi.