Bakan Koca: Vaka sayılarında ciddi artış var, önlemleri gevşettik maalesef

Bugünkü köşe yazısında Sağlık Bakanı Koca'yı aradığını belirten Ahmet Hakan, Koca'nın “Vaka sayılarında ciddi artış var. Bunda mutasyon tabii ki etkili ama sadece mutasyonla açıklayamayız. Önlemleri gevşettik maalesef" dediğini aktardı.09-04-2021 09:26

Hürriyet Gazatesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşe yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı telefon görüşmesine yer verdi.

Koca'ya "Bu gidiş nereye Sayın Bakan?" diye sorduğunu belirten Ahmet Hakan, Koca'nın "Vaka sayılarında ciddi artış var. Bunda mutasyon tabii ki etkili ama sadece mutasyonla açıklayamayız. Önlemleri gevşettik maalesef” dediğini aktardi.

Hakan, "Peki, ya çözüm?" sorusuna ise Bakan Koca'nın “Çözüm, aşıyı olabildiğince hızlandırmak. Beraberinde de hareketliliği azaltmak. ‘Önce tedbir, sonra aşı’ ya da ‘önce aşı, sonra tedbir’ değil. İkisini bir arada yapmamız gerekiyor. Bundan başka çözüm yolu yok” yanıtını verdiğini yazdı. 

'AŞI SADECE BİZDE DEĞİL, TÜM DÜNYADA SORUN'

Koca aşılama çalışmalarına ilişkin ise şunları söyledi:

"Aşı konusu, sadece bizde değil tüm dünyada sorun. Yapılan bütün hesaplar, tüm dünyada şaştı. Müthiş bir aşı savaşı var. Sözleşmelere uyulmuyor. Ama biz ısrarla takipteyiz." diyen Koca, "Benim temel hedefim şu: Mayıs, en geç haziran sonu 40 yaş üstünün aşılanmasını tamamlamak. İkinci hedefimiz ise şu: Temmuza kadar 20 yaş üstünü aşılamak. Bütün uğraşımız bu iki temel hedefi yakalamak için. Buna çabalıyoruz. Zorluklar var, biliyorum. Ama ben sonuç alacağımıza inanıyorum. Haziran sonu itibariyle 40 yaş üstünü her şartta aşılayabileceğimize inanıyorum."

'UMUDUM RAMAZAN AYINDA'

Bakan Koca'nın, pazartesi günü Bilim Kurulu toplantısı, salı günü ise Bakanlar Kurulu toplantılarını hatırlattığını ancak yeni kararlara yönelik bir şey söylemediğini yazan Hakan, Sağlık Bakanı Koca'nın umudunun Ramazan ayında olduğunu söylediğini aktardı.

Fahrettin Koca, “Ramazanı fırsata çevirmemiz gerekiyor. Ramazanda hareketliliği azaltmamız lazım" dedi.