Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul müsilajı bitirecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 'Kanal İstanbul'un deniz salyası olarak bilinen müsilajı bitireceği' iddiasında bulundu.08-06-2021 10:44

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çamlıca Kulesi'nde 24 TV tarafından düzenlenen özel programa konuk oldu. 

Karaismailoğlu, Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj (deniz salyası) sorunu ile yurttaşların ve bilim insanlarının yaratacağı doğa tahribatı nedeniyle karşı çıkmasına karşı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İsteseniz de istemesiniz de yapılacak" dediği Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu programda Kanal İstanbul'un Marmara'daki deniz salyasını bitireceğini öne sürdü.

“Karadeniz Marmara'ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz'e akan nehirlerin Marmara'ya karışması söz konusu" diyen Karaismailoğlu şöyle devam etti:

"Bu da Marmara'daki su kalitesini artırıp deniz salyasını da bitirecek. Manipülasyonlar var; su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere barajı İstanbul'un yüzde 2.8'ine denk geliyor. İstanbul'un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız. Toplam maliyeti 15 milyar dolar. Üzerinde 6 köprü var; fiyata bunlar dahil, 5 yılda tamamlayacağız."