Bakan Çavuşoğlu: Taliban'ı tanıma konusunda şartlara göre hareket edeceğiz

Taliban’ı tanıma konusunda aceleci olmamak gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğiz” dedi.07-09-2021 12:04

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban’ı tanıma konusunda açıklamalar yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Aceleci olunmamak gerek” diyerek, yeni kurulacak hükümetin ‘kapsayıcı’ olması gerektiğini söyledi.

NTV kanalında soruları yanıtlayan Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban’ı tanıma konusunda aceleci olmamak gerektiğini söyledi.

Taliban’ın kuracağı hükümetin “kapsayıcı” olması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Ülkenin iç savaşa sürüklenmemesi için kapsayıcı bir hükümet gerekir” dedi.

Kabil Havalimanı konusunda da değerlendirmeler yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Uluslararası toplumun güvenebileceği bir güvenlik şirketinin veya bir ya da iki devletin” havalimanı içindeki güvenliği sağlaması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Kabil Havaalanı'nın işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz" diyerek, Afgan göçmenler ile ilgili AB’ye işbirliği çağrısı yaptı. Çavuşoğlu, “Sınırda aldığımız tedbirler her geçen gün artıyor. Daha fazla göçmen yükünü kaldıramayız” derken, “İran’dan tedbir alınmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.