Bakan Çavuşoğlu: Libya konusunda ABD ile istihbaratlar düzeyinde birlikte çalışma talimatı aldık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD merkezli Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi'nin düzenlediği panelde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.18-06-2020 19:43

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD merkezli Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi'nin (TASC) video-konferansla düzenlediği panelde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD'nin Libya konusunda anlaştıklarını söyledi.

TASC'ın düzenlediği panelde konuşan Çavuşoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerinde iniş ve çıkışların her zaman söz konusu olduğunu ancak yeni tip koranavirüs (Covid-19) salgını sürecinin iki ülke arasındaki ilişkilere "yeni bir boyut eklediğini" belirtti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın salgının başından beri yakın diyalog içinde bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'ye tıbbi yardımlarının ülkede çok olumlu yankılandığını ve gerçek müttefikliğin ne demek olduğu konusunda önemli bir gösterge olduğunu söyledi.

'ABD SON ZAMANLARDA LİBYA KONUSUNA DAHA AKTİF'

ABD'nin Libya'daki duruma ilişkin son zamanlarda daha aktif olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye ve ABD olarak birlikte çalışmamızı önerdi. Sayın Trump da buna olumlu baktı ve bizim düzeyimizde yani dışişleri, savunma bakanları düzeyinde, istihbaratlar düzeyinde birlikte çalışma talimatı aldık. Şimdi teknik düzeyde arkadaşlarımız görüşüyor. Burada ortak hareket etmemiz, bölgenin istikrarı ve Libya'nın geleceği bakımından da önemlidir."