Bakan Akar açıkladı: 'Gara bölgesinde 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşıldı'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyinde bulunan Gara bölgesinde 13 Türkiye vatandaşının PKK tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Akar, “Vurularak şehit edilmişler” dedi.14-02-2021 12:48

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'Pençe Kartal-2 Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, Irak'ın kuzeyinde bulunan Gara bölgesinde 13 Türkiye'linin cansız bedenine ulaşıldığını söylerken, “Vurularak şehit edilmişler” dedi.

Hulusi Akar açıklamasında "Kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Akar'ın, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Irak'ın kuzeyi Gara bölgesindeki PKK hedeflerine yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı'nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekat Merkezi'nde 'Pençe Kartal-2 Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklama şu şekilde:

'50'DEN FAZLA HEDEF TAHRİP EDİLDİ'

"PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve daha önce güvenlik nedeniyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021'de 'Pençe Kartal-2 Harekatı' başlatılmıştır. Teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargah yerlerinden oluşan 50'den fazla hedef başlangıçta hava harekatı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir.

'13 VATANDAŞIMIZIN NAAŞLARINA ULAŞILMIŞTIR'

Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 13 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir."