Bahçeli'yi ifadeye çağıran hakim hakkında HSK inceleme başlattı

HSK, Bahçeli'nin mahkemeye gelmesini talep eden hakimle ilgili harekete geçti.31-03-2021 17:38

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin müşteki olduğu davada mahkemeye gelmesini talep eden hakim hakkında HSK tarafından inceleme izni verilerek müfettiş görevlendirildi.

Sakarya'nın Hendek İlçe Adliyesinde görevli hakim Murat Akyol, Twitter üzerinden hakarete uğradığı gerekçesiyle açılan davada ‘müşteki’ olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin mahkemeye gelip beyanda bulunmasını, gelmezse hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmasını istedi.

Bahçeli'nin ifadeye çağrılması talimatı Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ne düştü. Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yapılan cevabi yazıya da Hakim Kaya Burak Dumlu, mağdurun bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekili olması, olaya ilişkin doğrudan bir görgüsünün bulunmaması ve suçun da uzlaşmaya tabi olmaması hususları gözetilerek istinabe evrakının yeniden değerlendirilmesini istedi.

Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi, bu yazıya karşılık ise Bahçeli'nin beyanının alınmasında ısrar etti. Yazıda hakim "Her ne kadar müşteki milletvekili ve bir siyasi partinin genel başkanı olsa da, kanun ve yargılama önünde normal bir Türk vatandaşından hiçbir ayrıcalığı yoktur. Kanunun getirmiş olduğu uygulama ise müştekinin mahkemece beyanının alınması usulüdür. Bu nedenle yazmış olduğumuz talimat gereğince müştekiye bizzat davetiye çıkartılarak mahkemenizce ifadesi alınmak suretiyle şikayet ve delillerinin sorulması yahut mahkemenize şikayet ve delillerine ilişkin kendisi veya vekili aracılığıyla dilekçe sunar ise de sunmuş olduğu dilekçe ile birlikte talimat yazımızın kapatılarak mahkememize iadesi rica olunur" denildi.

HAKİM HAKKINDA İNCELEME KARARI

Kararın ardından Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) harekete geçti. Sabah’tan Halit Turan’ın haberine göre Bahçeli hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmasını isteyen Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Murat Akyol hakkında inceleme yapılması için HSK Müfettişi görevlendirildi.