Bahçeli'yi eleştiren gazeteci saldırıya uğradı

Yıllar içinde Kanal İstanbul'a ilişkin yaptığı tutarsız açıklamaları sebebiyle MHP'li Devlet Bahçeli'yi eleştiren Yeniçağ gazetesi yazarı Murat İde evinin önünde saldırıya uğradı.28-12-2019 14:58

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanı, KRT TV programcısı, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat İde evinin önünde saldırıya uğradı.

İde’yi yol boyunca 3 aracın takip ettiği, saldırıyı 7-8 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği öğrenildi. İde’ye saldıranların Ülkü Ocakları’na mensup kişiler olduğu tahmin ediliyor.

İde’nin yumruklu, sopalı saldırıda silahını çektiği ve havaya ateş ederek kurtulduğu belirtildi. İde’nin silahını çekmesinden sonra saldırganların kaçtığı öğrenildi. İde şu anda polislere ifade veriyor.

KRT’nin haberine göre, İde hem KRT’deki programları hem Yeniçağ gazetesindeki yazıları nedeniyle MHP tarafından eleştiriliyordu. İde’nin uzun süredir ölüm tehditleri aldığı biliniyordu. Geçtiğimiz günlerde Sabahattin Önkibar, Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ ve Yeniçağ eski Ankara Temsilcisi Ahmet Takan da saldırıya uğramıştı.

3 GÜN ÖNCEKİ YAZISINDA BAHÇELİ’Yİ ELEŞTİRMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Kanal İstanbul” konusunda bir açıklamada bulunmuştu. Bahçeli, “Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir” diye belirtmişti.

Bahçeli’nin bu sözlerinden sonra arşivi hatırlatılmış ve 2011 yılında söz konusu proje ile ilgili söyledikleri gündeme gelmişti. Bahçeli, o dönem projeye dair, “Güya yeni bir kanal açıyorlar, adına da ‘İstanbul Kanalı ve bu bir çılgın proje’ diyorlar. Bu, soygun düzenini çılgınca sürdürecek bir projedir” ifadelerini kullanmıştı.

‘DEVLET BEY, BEN YORULDUM’

Murat İde ise köşesinde, “Devlet Bey, ben yoruldum!” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme almıştı. Bahçeli’nin 2011 yılındaki sözleri İstanbul Bayrampaşa’da söylediğini belirten İde, kendisinin de o konuşma esnasında orada olduğunu hatırlattı. Bir zamanlar Bahçeli’nin yakınında olan isimlerden olan İde, 8 yıl içinde Bahçeli’nin “Kanal İstanbul” sözlerindeki değişiklik için, “Yok canım, yanlış okuyorum herhalde dedim. Dün, ‘Soygun düzenini çılgınca sürdürecek bir proje’ diyerek karşı çıkılan Kanal İstanbul’a, bugün karşı çıkanlara, ‘şuursuz ve gayrı milli’ demek. Bir gerekçe aradı içimdeki ses” diye ifade etti. İde, “Dün söylenenlere bir daha baktım. Bugün söyleneni bir kez, birkaç kez daha okudum. Ve karar verdim. Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum” diye belirtti.

MHP HEDEF GÖSTERMİŞTİ 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, saldırıdan iki gün önce yaptığı yazılı açıklamada, “‘Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum’ diyen ve açıklamaları çarpıtmak üzerine kurulu gazetecilik anlayışına sahip yabancı ‘ide’lere ‘Yorulmazsın, usanmazsın’ demiyoruz, ‘Sen utanmazsın, sen arlanmazsın’ diyoruz” diyerek İde’yi eleştirmiş ve hedef göstermişti.

AKŞENER'DEN AÇIKLAMA

Olayın ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter'dan yaptığı açıklamada İde'ye geçmiş olsun dileklerini sundu. Akşener şunları söyledi:

"Basın danışmanım, korkusuz gazeteci Murat İde'ye yapılan alçak saldırıyı şiddetle kınıyor, kardeşime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" diyen Akşener, "Bilinsin ki; Biz İYİ'ler, milletimiz için doğru bildiklerimizi daima cesurca söyleyecek, hiçbir tehdide boyun eğmeyecek ve asla susmayacağız" ifadelerini kullandı.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Saldırının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliğini belirleyerek yakalamak için çalışma başlattı. Yapılan çalışmaların sonucunda 4 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Olaya karışan firari şüphelilerin ise yakalamak çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Murat İde saldırı hakkında yaptığı açıklamada, "Bir süredir bu konuda hadiseler oluyor diğer meslektaşlara da.  Bir süredir böyle bir bilgimiz vardı bir hazırlık olduğuna dair. daha dikkatli ve temkinli davranıyorduk. Yazılarla ilgili bir takım tehditler geliyordu ama bunları çok önemsemiyordum. Hoş olmayan şey fikri bir mücadelenin sokağa düşürülmüş olması. Hiçkimseye yakışmıyor. Hele ki geçmişte kıymet verdiğimiz insanların talimatı ile olması hakikaten yakışmıyor ama netice itibari ile yaşandı" ifadelerini kullanmıştı.