Bahçeli'nin talimatıyla istifa eden HSK üyesi 'adalet kalmadı' diye yakınıyormuş!

Bahçeli'nin talimatıyla istifa eden HSK üyesi 'adalet kalmadı' diye yakınıyormuş!

Hafta içi istifasını açıklayan ve kararı iktidar ortağı Devlet Bahçeli'nin talimatıyla gerçekleştirdiğini belirten HSK üyesi Hamit Kocabey'in 'hukuk, adalet kalmadı' diyerek yakındığı iddia edildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyesi Hamit Kocabey hafta içinde istifa etmiş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi sonrasında bu kararı verdiğini açıklamıştı. Gazeteci Taha Akyol, Kocabey'i yakından tanıyanlar ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Buna göre Kocabey 'hukuk, adalet kalmadı' yakınması ile durumu Bahçeli'ye aktardı ve onayıyla istifa etti.

Taha Akyol, Karar'daki köşesinde iktidar ortağı Bahçeli'nin onayıyla istifa eden Kocay hakkında şunları yazdı:

"MHP kontenjanından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na seçilen Av. Hamit Kocabey’in istifası, CB sisteminin yol açtığı ağır kurumsal sorunların bir dışavurumudur. Rivayet muhtelif… İsmail Saymaz’a göre, AK Parti bürokrasisinde beklediği hassasiyeti görmeyen Bahçeli sert bir uyarıda bulunmak istemiş, aslında çalışmalarından memnun olduğu Av. Hamit Kocabey’i bu amaçla istifa ettirmiş. Böyleyse, HSK bu dozda bir siyasi faktör haline gelmiş demektir, vahimdir. Kocabey’i yakından tanıyan İYİ Partilerden benim dinlediğime göre, Kocabey “hukuk, adalet kalmadı” diye yakınıyormuş, hukukçu kimliğiyle istifa etmek istediğini Bahçeli’ye anlatmış o da onaylamış. Böyleyse yine vahimdir, ülkede hukukun, adaletin ne durumda olduğunun bir ifadesidir. Bahçeli ile “istişare ederek” istifa ettiğini belirten Kocabey’in “hiçbir yanlışa göz yummadık” diye vurgulaması dikkat çekicidir."

HAMİT KOCABEY'İN GEÇMİŞİ

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Kocabey, 2006 ile 2017 yılları arasında Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yaptı.

Kocabey ayrıca 2006-2009 arası MHP Ankara İl Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeliği, 2009-2012 arası MHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı yaptı. MHP'nin 4 Kasım 2012'de yapılan 10. Olağan Büyük Kongresi'nde ise Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

21 Mart 2015'de ise 11. Olağan Genel Kurulu'nda Merkez Yönetim Kurulu üyesi seçilen Kocabey, 2017'deki HSK üye seçimlerinde yaptığı adaylık başvurusu sonrasında TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamanın ardından HSK üyesi oldu.