Bahçeli'den seçim barajı açıklaması: 'Cumhur İttifakı'nın kararı yüzde 7'

Cumhur İttifakı üyesi olduğu için çok fazla oy kaybeden MHP için seçim barajı düşürme tartışmalarına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yanıt verdi. Bahçeli “Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir” açıklamasında bulundu.01-09-2021 15:12

Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından başlayan seçim barajı tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bahçeli “Seçim barajının yüzde 5 mi, yüzde 7 mi olsun tartışmaları lüzumsuz emek ziyanıdır” diyen MHP lideri, “Cumhur İttifakı’nın iki ana partisi kurulan bir komisyon marifetiyle, seçim sistemi ve barajın oranı hususunda samimi ve iyi niyetli şekilde görüşmeler yapmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna-Hersek ve Karadağ ziyaretinin ardından uçakta bulunan basın mensuplarına barajın yüzde 7 olacağını açıklamıştır. Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır” dedi.