Bahçeli yine HDP'yi hedef aldı: 'Kapatma davası süratle açılabilir'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yayınladığı basın açıklamasında yine HDP'yi hedef aldı. Bahçeli, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP hakkında kapatma davasını süratle açabileceğini söyledi.11-01-2021 14:46

AKP hükümetinin küçük iktidar ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı bir açıklama yayınladı.

Bahçeli açıklamasında 6-8 Ekim Kobani olayları iddianamesine atıfta bulunarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP hakkında kapatma davasını süratle açabileceğini söyledi.

Bahçeli, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 6-8 Ekim olaylarının çıkmasında doğrudan payı bulunan 108 kişi hakkında 30 farklı suçtan dava açmıştır. Bunların en azılılarından birisi de CHP’nin ve İYİ Parti’nin destekleyip sempati beslediği terörist Selahattin Demirtaş’tır. Şurası kesindir ki, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen neyse terörist Demirtaş odur. 6-8 Ekim olaylarıyla 15 Temmuz kalkışması, Gezi Parkı hadiseleriyle Hendek terörünün istikameti öz itibariyle bir ve aynıdır. Terörist Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihinde yaptığı direniş çağrısı, 6 Ekim 2014 tarihinde KCK’nın sözde Türkiye sorumlusu bir teröristin de katıldığı HDP MYK toplantısında halkın sokağa daveti suçu ve suçluları tevsik etmektedir" dedi.

'HDP HAKKINDA KAPATMA DAVASI SÜRATLE AÇILABİLECEKTİR'

Bahçeli, "Son on yılda devletimiz ve milletimiz planlı, sistemli ve sonuç odaklı pek çok kalkışmaya, işgal girişimine, hain teşebbüse alenen maruz kalmış, direkt muhatap olmuştur," diyerek "2013 yılı Haziranı ayında tırmanan Gezi Parkı şiddeti, 2014 yılında gerçekleşen 6-8 Ekim olayları, 2015 yılının ikinci yarısından itibaren yeşeren hendek terörü, 15 Temmuz 2016’da vuku bulan FETÖ işgal denemesi ülkemizin mahvı için kurgulanan iç ve dış düşman saldırılarıdır." ifadelerini kullandı.

Bahçeli, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bilhassa 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili hazırlanan ve hukuken açık ihbar niteliği taşıyan iddianameyi temel alarak HDP hakkında acil ihtiyaç olan kapatma davasını süratle açabilecektir" dedi.