Bahçeli: İstanbul'da aday çıkarmayacağız

MHP lideri Bahçeli, İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını, Ankara ve İzmir’i değerlendirdiklerini açıkladı. Bahçeli kayyumlu belediyeleri için de ‘Kürt aşiretler’ formülünü önerdi.20-09-2018 13:11

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Başkanlık sisteminin yerleşmesi için ittifakın şart olduğunu söyledi.

Habertürk’ten Saliha Çolak'ın haberine göre İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını söyleyen Bahçeli, Ankara ve İzmir’i değerlendirdiklerini belirtti.

Bahçeli, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da AKP hükümetinin seçilmişleri görevden alarak kayyum atadığı belediyelerde içinse ‘eskiye dönüş olmaması için Kürt aşiretlerin devreye sokulmasını’ önerdi.

‘TRUMP’TAN MERKEL’E HERKES 3 BÜYÜK ŞEHİRLE İLGİLENİYOR’

İttifakın 30 büyükşehirde yapılacağı iddialarının sorulması üzerine Bahçeli, “Bizim böyle bir iddiamız yok. Bu iddiada olanlar var. Trump'tan tutun Merkel'e, Merkel'den tutun Fransa'ya kadar herkes üç büyükşehir ile ilgili…Bu gibi şeylerle ortalığı karıştırmanın gereği yok. Ben tamamen bu tür anlayışlar dışında bir perspektif ortaya koyuyorum. 3 büyükşehirde sonuç HDP ile CHP'nin ‘Biz burayı kazandık’ sözü olursa bu takdirde ikinci yapacakları iş hemen o gece 'Recep Tayyip Erdoğan istifa etsin, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi meşruiyetini kaybetmiştir. Hemen parlamenter sisteme dönelim' olur. Nasıl döneceklerse? Al sana yeni bir tartışma. Bu tartışmayı sabırsızlıkla bekleyen birçok kişi de var” dedi.

Bahçeli, “İttifak protokol çerçevesinde mi olacak?” sorusuna da “Karşılıklı görüşerek uzlaşarak. Uzlaştığınız yerleri bir protokole bağlayabilirsiniz. Ama protokole de gerek yok artık böyle ruh ikizi gibi olanlar da var yani” yanıtını verdi.