Bahçeli çete lideri Çakıcı'yı 'ülke sevdalısı' ilan etti

Son günlerde tehditler ve hakkında verilen 'görüşme izni' kararıyla gündeme gelen Çakıcı hakkında Bahçeli'den bir açıklama geldi.02-07-2018 21:13

Çete lideri Alaattin Çakıcı hakkında seçim öncesi 'af' talebinde bulunan ve sık sık cezaevinde ziyaret etmeye devam eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  daha bir kaç gün önce yazarları alenen tehdit eden Çakıcı'yı 'ülke sevdalısı' ilan etti.

Çakıcı'ya 'sınırsız görüşme izni' veren Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar'ın görevden alınmasının ardından Twitter hesabından açıklamalar yapan Bahçeli, konunun kendisiyle ilgili olmadığını ve Çakıcı'yı ziyarete devam edeceğini belirtti.

ALAATTİN ÇAKICI KİMDİR?

İşte Bahçeli'nin "ülke sevdalısı" dediği Çakıcı'nın aldığı cezalardan bazıları:

- Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

- 15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 3 yıl 4 ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl 9 ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken, müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

- Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak 10 yıl 10 ay cezaya çarptırıldı.

- Uludağ'da, 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç'ın Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı'ya 19 yıl 2 ay hapis cezası verdi.