Babacan'ın partisinin kuruluşuna ilişkin tarih verildi

Babacan ile birlikte hareket eden siyasetçinin açıklamasına göre, yeni parti 2020’ye kalmadan kurulacak. Ancak partinin ismi henüz net değil.15-11-2019 20:59

AKP’den ayrılan ve yeni parti kurma çalışması yapan eski Bakan Ali Babacan’ın partisinin 2019’un sonunda kurulacağı öne sürüldü.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, AKP’den ayrılan Ali Babacan ile birlikte hareket eden bir siyasetçi, yeni partinin 2020’ye kalmadan kurulacağını ancak partinin ismi henüz net olmadığını söyledi.

Eski AKP’li siyasetçi, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle mi devam etmeyi mi, parlamenter sisteme dönmeyi mi vadedeceksiniz?" sorusuna ise, “Başkanlık sistemi ıslah edilerek mi devam etsin yoksa güçlendirilmiş parlamenter sisteme mi dönülsün noktasında tartışmalarımız sürüyor” yanıtını verdi.

Söz konusu siyasetçi, çok geniş bir ekiple çalıştıklarını ifade ederken, dünyaca ünlü ekonomi profesörü Daron Acemoğlu'ndan katkı aldıklarına yönelik söylentileri de yalanlamadı.

‘FABRİKA AYARLARI’ ÇABASI TUTMAMIŞ

Bir dönem AKP önemli görevler yürüten siyasetçi, parti içindeki ilk itirazlarının 7-8 yıl önce başladığını ve AKP'yi tekrar kuruluş sürecindeki ilkelere döndürmeyi denediklerini ancak başarılı olamayınca geri çekildiklerini ifade etti.

Yeni parti kurma fikrinin bir süredir olduğunu ancak resmi temasların 2019 yılının şubat ayında başladığını belirten siyasetçi, ayrıca "Kendiliğinden bir araya geldik, AK Parti içinde bir ekip değildik" dedi.