Azerbaycan'da erken seçim | Resmi olmayan sonuçlara göre Aliyev'in partisi ilk sırada: 'Ciddi şikayetler var'

Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Penahov, 7 seçim bölgesinde gerçekleştirilen seçimle ilgili ciddi şikayetlerin bulunduğunu, bu bölgelerle ilgili sonuçların araştırmalar yapıldıktan sonra açıklanacağını belirtti.10-02-2020 10:46

Azerbaycan'da pazar gerçekleştirilen milletvekili seçiminde, resmi olmayan ilk sonuçlara göre iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) parlamentoda en fazla sandalyeye sahip parti oldu.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Mezahir Penahov, düzenlediği basın toplantısında, 125 seçim bölgesinden 118'de en fazla oy alan adayların belirlendiğini, 7 seçim bölgesinde ise henüz belirlenmediğini açıkladı.

Penahov'un 118 seçim bölgesiyle ilgili açıkladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başkanı olduğu YAP, Milli Meclis'te 65 sandalye kazandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre mecliste sandalye kazanan siyasi partiler şöyle sıralandı:

- Yeni Azerbaycan Partisi 65

- Bağımsız adaylar 43

- Vatandaş Hemreyliyi Partisi 3

- Demokratik Islahatlar Partisi 1

- Büyük Kurtuluş Partisi 1

- Bütöv Azerbaycan Halk Cephesi Partisi 1

- Anavatan Partisi 1

- Vahdet Partisi 1

- Vatandaş Birliği Partisi 1

- Azerbaycan Demokratik Maarifçilik Partisi 1

‘CİDDİ ŞİKAYETLER VAR’

Penahov, 7 seçim bölgesinde gerçekleştirilen seçimle ilgili ciddi şikayetlerin bulunduğunu, bu bölgelerle ilgili sonuçların araştırmalar yapıldıktan sonra açıklanacağını belirtti.

SEÇİME KATILIM ORANI YÜZDE 47,81

Yaklaşık 5 milyon 387 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı yüzde 47,81 oldu.

Azerbaycanlılar, Milli Meclis üyelerini belirlemek için dün 6. kez sandık başına gitmişti. 125 sandalyelik meclis için 299'u kadın bin 314 aday yarışmıştı.

ALİYEV PARLAMENTOYU FESHETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 5 Aralık 2019'da parlamentoyu feshetmiş ve erken seçim kararı almıştı.

SEÇİMİ 78 BİN 580 GÖZLEMCİ İZLEDİ

Seçimi 77 bin 700 yerli, 880 yabancı gözlemci izledi.

DIŞİŞLERİ’NDEN TEBRİK

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Bugün gerçekleştirilen Milli Meclis seçimlerinin kardeş Azerbaycan’a hayırlı olmasını diliyoruz." ifadesi kullanıldı.

Seçimlerde elde ettiği başarı dolayısıyla Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ve lideri olduğu Yeni Azerbaycan Partisi’nin tebrik edildiği açıklamada, "Seçimlerin tüm ülke çapında huzur içinde gerçekleştirilmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, "Azerbaycan makamlarının seçimlerin demokratik ilkeler ve şeffaflık standartları içinde gerçekleştirilmesi için başından beri gösterdikleri gayretlerin ve Azerbaycan halkının seçim sürecinde sergilediği olgunluğun takdire şayan olduğunu değerlendiriyoruz." ifadesi yer aldı.