Azadiya Welat çalışanı gazetecilere 15 yıla kadar hapis istemi

Azadiya Welat gazetesi bürosuna yapılan baskında gözaltına alınan 24 gazeteci hakkında 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.12-11-2017 12:40

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 29 Ekim 2016’da KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin merkez bürosuna asılsız bir ihbar gerekçe gösterilerek, 28 Ağustos 2016’da yapılan baskında gözaltına alınan 24 gazeteci hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak dava açtı.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre; Savcılık, hukuki ve fiili irtibat bulunmasına rağmen 24 özgür basın emekçisi hakkında 3’erli guruplar halinde ayrı ayrı iddianame hazırladı. Diyarbakır 9. ve 10. Ağır Ceza Mahkemelerince kabul edilen iddianamelerde Azadiya Welat’ı dağıttıkları için “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ile suçlanan 24 basın emekçisinin 7’şer buçuk yıldan 15’er yıla kadar hapsi istendi. Davalar Şubat ve Mart 2018 tarihlerinde görülecek.

İHBAR ASILSIZ ÇIKINCA GAZETE SUÇ DELİLİ OLDU

İddianamede, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Elektronik Şube Müdürlüğüne gazete bürosuna baskın yapılmadan bir gün önce isimsiz yapılan ihbarda "gazete bürosunda her pazar günü yaklaşık 20 kişinin toplantı yaptığı, bu kişilerin yüksek ihtimalle PKK’li oldukları” suçlamaları sonucu mahkemede alınan kararla söz konusu adreste arama işlemi yapıldığı belirtildi.

İhbarın asılsız çıkması üzerine büroda bulunan kitap ve gazeteler suç delili olarak gösterildi. Yasal izinle kurulan ve her sayısı basın savcılığına gönderilen gazete için iddianamede, gazete bürosunda el konulan Azadiya Welat’ın 70 sayısında yapılan incelemede sonucunda gazetenin “PKK ve KCK’nin propagandasını yapan ve onun güdümünde yayınlarda bulunan bir gazete olduğu tespit edilmiştir” iddiasında bulunuldu.

BASKINDAN 2 AY SONRA KAPATILMASI DELİL OLARAK GÖSTERİLDİ

Gözaltına alınan gazete çalışanlarının savunmalarda, gazete dağıtımcısı olduklarını kabul ettiğini aktarılan iddianamede, gazete dağıtımcılarının üzerinde Azadiya Welat’a ait abone bilgileri ile satış hasılatını gösteren belgelerin bulunduğu belirtildi. Gazete bürosuna yapılan baskından yaklaşık 2 ay sonra 29 Ekim 2016’da yayınlanan KHK ile Azadiya Welat’ın kapatılmasının iddianamede suç delili olarak gösterilmesi dikkat çekti. İddianamede, gazetecilerin dağıtımını yaptıkları Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin 675 sayılı KHK ile “Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğundan bahisle kapatılmıştır” denildi.

İddianamede, gazete çalışanlarının “PKK ve KCK’nin yayın organı gibi hareket eden Azadiya Welat gazetesini Diyarbakır ili genelinde dağıtmak suretiyle örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu” işledikleri iddia edildi.

Haklarında dava açılan 24 basın emekçisinin isimleri şöyle: Ahmet Kızılay, Ahmet Boltan, Veysi Altın, Ercan Yeltaş, Mehmet Aydın, Mehmet Emin Aygün, Azime Tarhan, Süreyya Dal, Berhudan Tulpar, Mehmet Hüseyin Şahin, Cengiz Arslan, Ziyan Karahan,  Ceylan İpek,  Pusat Bulut, Yasemin Sayın, Serdal Polat, Zeynep İzgi, Hayat Yılmaz, Mehmet Emin Kaya, Mecrum Tekol, İbrahim Bayram, Engin Özelçi Arap Turan ve Ferit Toprak.