Ayvalık'ta orman yangını: 80 hektarlık alan zarar gördü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ayvalık'ta çıkan orman yangının tamamen kontrol altına alındığını duyurdu. Yangında yaklaşık 80 hektarlık alanın zarar gördüğü tahmin ediliyor.20-09-2020 09:31

Dün akşam saatlerinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Şeytan Sofrası mevkisindeki Küçükköy Mahallesi'nde yer alan ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Yangında şu ana kadar yaklaşık 80 hektarlık alanın zarar gördüğü tahmin ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal meyda hesabından yaptığı paylaşımda "Ayvalık'taki yangın, Orman Genel Müdürlüğü ekiplerimizin etkili müdahalesi ve Belediyelerimizin de desteğiyle tamamen kontrol altına alınmıştır. Yangında yerleşim yerlerinde herhangi bir hasar meydana gelmemesi için büyük çaba sarf edilmiş ve bunda da başarılı olunmuştur. Ekiplerimiz soğutma çalışmalarına devam etmektedir." dedi.

'YANGIN, ELEKTRİK HATLARINDA KOPMA NEDENİYLE ÇIKTI'

Balıkesir Valiliği de yaklaşık 80 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünün belirttiği açıklamasında şu bilgilere yer vermişti:

"Balıkesir İli Ayvalık İlçesi Küçükköy Mahallesi Badavut Mevkiinde 19.09.2020 Cumartesi günü saat 20.30’da ormanlık alana yakın bir yerde başlayan yangının orman alanına sirayet etmesi ve rüzgârın kuvvetli esmesi nedeniyle sıçrayarak yayılmasına neden olmuştur. Yangın, Şeytan Sofrası olarak bilinen tepelik alanın alt kısmında başlayıp sahil bandına doğru ilerlemiştir. Şu ana kadar yaklaşık 80 hektarlık ormanlık alanın yandığı tahmin edilmektedir. Yangın, bölgede bulunan yerleşim yeri ve meskenlere sıçramadan durdurulabilmiştir. İlk andan itibaren etkili çok sayıda arazöz iş makinesi ve personel ile müdahale edilen yangında herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamıştır. Söndürme çalışmalarına devam edilmekte olup, kısmen kontrol sağlanmıştır. Rüzgârın hızını kaybetmemesi ve zaman zaman yön değiştirmesi sebebiyle çalışmalar büyük bir titizlikle yangını bütün yönlerden kontrol altına almak amacıyla sürdürülmektedir. İlk tespitlere göre yangının ormanlık alana yakın bir noktada aşırı rüzgarın etkisiyle elektrik iletim hatlarındaki kopma nedeniyle çıktığı yönünde bilgiler elde edilmiştir."