Ayvalık'ı fırtına vurdu: Barınağı yatlar için marina yapılan tekneler battı!

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde şiddetli fırtına hem denizde hem de karada hayatı felç etti. Onlarca tekne fırtına sebebiyle batarken, ağaçlar ve bazı evlerin çatıları uçtu. 21-05-2021 21:51

Ayvalık'ta sabah saat 06.00 sıralarında başlayan şiddetli fırtına ilçe merkezi, Cunda Adası, Sarımsaklı ve Altınova Mahallelerinde ciddi maddi hasar yaşattı.

Rüzgarın şiddeti 80 kilometreyi aşarken, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanında kıyıya bağlı büyük gezi tekneleri ile birçok balıkçı teknesi parçalanarak battı. İlçedeki bazı binaların çatıları uçtu, birçok evin pencere camları kırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde meydana gelen fırtınanın ardından Bakanlık ekiplerince hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını bildirdi.

Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Balıkesir Ayvalık'ta meydana gelen fırtınadan etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Fırtınanın ardından Bakanlık ekiplerimizce hasar tespit çalışmalarımızı başlattık. Rabb'im ülkemizi her türlü afetten korusun."

BALIKÇI BARINAĞI KOÇ’A VERİLMİŞTİ

Balıkçı tekneleri, Türkiye’nin özelleştirme politikalarının kurbanı oldu. Bölgedeki tek balıkçı barınağı geçmişte Koç ailesine verilmiş, barınak lüks yatlar için marina yapılmıştı. İlk belirlemelere göre 30 tekne batarken, lüks yatların gördüğü hasara dair bir bilgi kaydedilmedi.