Ayvalık açıklarında sığınmacıları taşıyan bot battı: 4 kişi kayıp

Ayvalık açıklarında gece saatlerinde batan bottaki sığınmacılardan 35'i kurtarıldı, 4 kişi için arama çalışması yürütülüyor.29-06-2020 11:51

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi açıklarında batan bottaki sığınmacılardan 35'i kurtarıldı, kaybolduğu değerlendirilen 4 kişi için ise arama çalışması yürütülüyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'na, gece saatlerinde, Çıplak Ada'nın yaklaşık 1 mil batısında içinde sığınmacıların olduğu lastik bir bot bulunduğu ihbar edildi.

Olay yerine giden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, botun yarı batık durumda olduğunu ve denizde sığınmacıların bulunduğu belirledi. Bunun üzerine arama kurtarma faaliyeti için bölgeye 3 bot, helikopter ve uçağın yanı sıra dalış emniyet ve güvenlik timi gönderildi. Söz konusu sığınmacılardan 35'i kurtarılarak bota alındı.

Bu kişilerin ilk ifadelerinde, Yunanistan sahil güvenlik unsurları tarafından lastik bot kesilip benzin bidonları alınarak Türkiye kara sularına geri itildiklerini söylediği öğrenildi.

Sığınmacıların ifadeleri doğrultusunda, kayıp olduğu değerlendirilen 4 kişinin bulunması amacıyla başlatılan arama kurtarma çalışması sürüyor.