Ayşe öğretmen bebeğiyle birlikte hapse girdi

‘Çocuklar ölmesin’ dediği için 1 yıl 3 aylık hapis cezası kesinleşen öğretmen Ayşe Çelik bugün 6 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine girdi.20-04-2018 18:03

Televizyon programına telefonla bağlanıp Kürt kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını anlatarak, “Çocuklar ölmesin” dediği için hakkında dava açılan öğretmen Ayşe Çelik hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

O dönemde henüz 2 aylık bir bebeği olan Ayşe Öğretmen’e verilen ceza yapılan başvuru üzerine 20 Nisan 2018’e ertelenmişti.

Çelik bugün 10 gün infaz erteleme talebinde bulunmak üzere Diyarbakır Adliyesi’ne geldi. Adliyeye gelen Ayşe öğretmene avukatı Mahsuni Karaman, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile HDP Diyarbakır Milletvekilleri Feleknas Uca ve Ziya Pir eşlik etti. Ayşe öğretmenin Diyarbakır E Tipi cezaevine götürüldüğü açıklandı.

Yapılan infaz erteleme başvurusu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi.

NE OLMUŞTU?

9 Ocak 2016 tarihinde televizyon programına bağlanan Ayşe Çelik, şunları söylemişti:

“Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın. Ölen çocuklara sevinen insanlar var. Onlara hiçbir şey diyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka…”