AYM'ye tepki: 'Cumhurbaşkanlığı kararnameleri bir yıldır denetimsiz’

AYM'den Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin uygunluğuna ilişkin henüz bir karar çıkmadı. TBMM Başkanvekili Gök, "AYM denetimsiz bir yönetime neden oldu" dedi.01-10-2019 11:43

Başkanlık sistemine geçişin ardından Saray tarafından yapılan önemli değişiklikler için çıkarılan 47 Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hakkında AYM’den hala bir karar çıkmamasına tepki gösteren TBMM Başkanvekili Levent Gök, “Ortada denetimsiz ve karara bağlanmayan bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sorunu var” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 24 Haziran 2018’deki seçimlerin ardından yayımlanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin üzerinden bir yılı aşkın zaman geçmesine karşın Anayasa’ya uygunluk konusunda henüz bir karar vermedi.

'MECLİS İRADESİ BYPASS EDİLDİ'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Levent Gök, bir yılı aşkın süredir Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle ilgili karar vermeyen AYM’yi eleştirdi. Kararnamelerle Meclis iradesinin bypass edildiğini belirten Gök, “Bir demokratik sistemin en önemli konusu denge ve denetimdir” dedi.

'CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ SORUNU VAR'

Çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Anayasa’ya uygunluğunu denetlemekle görevli AYM’nin bu konuda yapılan başvuruların hiçbirini şu ana kadar karara bağlamadığını hatırlatan Gök, Dolayısıyla ortada denetimsiz ve karara bağlanmayan bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sorunu var” ifadelerini kullandı.