AYM'den, Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hak ihlali kararı!

AYM, Gergerlioğlu'nun tahliyesi için yerel mahkemeye yazı da gönderdi. Bu kararla Gergerlioğlu’nun vekilliğe dönmesi için de süreç başlayacak.01-07-2021 15:28

AYM, vekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun siyasi faaliyetle bulunma ve kişi hürriyeti haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Karar doğrultusunda Gergerlioğlu tahliye edilecek.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle "PKK/KCK propagandası" suçlamasıyla yargılanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, milletvekilliğinin düşürülmüş ve 1 yıl 10 ay hapis yatması için cezaevine gönderilmişti. Gergerlioğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvuru sonuçlandı.

Gergerlioğlu'nun bireysel başvurusunu değerlendiren AYM, Gergerlioğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

AYM, Gergerlioğlu'nun tahliyesi için yerel mahkemeye yazı da gönderdi. Bu kararla Gergerlioğlu’nun vekilliğe dönmesi için de süreç başlayacak.