AYM'den milletvekili maaşlarıyla ilgili 'iptal' kararı

AYM kararın gerekçesini, "yasama sorumsuzluğu" ve “bir fiile iki ceza olmaz" şeklinde açıkladı.22-10-2018 23:11

Anayasa Mahkemesi (AYM), Meclis'te kınama veya geçici çıkarma cezası alan milletvekiline para cezası verilmesini öngören içtüzük değişikliğini iptal etti. Buna göre disiplin cezası alan vekillerin maaşından kesinti yapılamayacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçtüzüğü’nde geçen yıl yapılan değişiklikle, disiplin cezalarına para cezası da eklendi. Bu kararla, Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan ya da kınama cezası alan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisi kesilmeye başlandı.

CHP BAŞVURDU, AYM İPTAL ETTİ

CHP, "disiplin cezalarında savunma, özür dileme ve kesinti" şeklinde değiştirilen içtüzük hükmünün iptali için AYM başvurdu.

Başvuruyu esastan görüşen yüksek mahkeme, 4’e karşı 11 oyla alınan kararla, Meclis ’ten geçici olarak çıkarılma cezasına çarptırılan milletvekillerinin maaş ve yolluklarında kesinti yapılmasına dair hüküm iptal edildi.

GEREKÇE AÇIKLANDI

Habertürk'te yer alan habere göre kararın gerekçesinde, yasama sorumsuzluğuna vurgu yapıldı. Ayrıca “bir fiile iki ceza olmaz” kuralına dikkat çekildi, yani uzaklaştırma ve maaş kesintisi cezalarının birlikte verilemeyeceği vurgulandı.

EN ÇOK HDP'LİLERE UYGULANDI

İptal kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, disiplin cezasına çarptırılan milletvekillerine ayrıca aylık kesme cezası verilemeyecek.

İptal edilen hükümle ilgili para cezaları Meclis’te daha çok HDP'li isimler için uygulanmıştı. Meclis Genel Kurulu'nda "Kürdistan" diyen eski Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir para cezasına çarptırılan ilk isim olmuştu.

İŞTE İPTAL EDİLEN O HÜKÜM

Meclis İçtüzüğü’nün 163. maddesinin iptal edilen fırkası şöyle:

“Kınama cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte biri, Meclisten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisi kesilir.”