AYM'den 'barış' eyleminde gözaltına alınan yurttaşa 20 bin TL tazminat kararı

AYM, Adana’da 6 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen “Barışa Ses Ver” eylemi sırasında gerçekleşen polis saldırısında darp edilen Deniz Ünsal isimli yurttaşa 20 bin TL ödenmesine hükmetti.17-09-2020 08:07

Ersan Kınık - @ErsanKinik

Anayasa Mahkemesi (AYM), Ankara'da 10 Ekim 2015’te 103 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan Barış Mitingi öncesi, 6 Ekim günü Adana’da “Barışa Ses Ver” isimli eylem sırasında gerçekleşen polis saldırısı sırasında darp edilen Deniz Ünsal isimli yurttaşa 20 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti ve Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının maddi ve usul boyutunun ihlâl edildiğine karar verildi.

“Barışa Ses Ver” eylemine polisin saldırması sonucu gözaltına alınan ve ertesi gün emniyette ''şüpheli'' sıfatıyla ifade veren Ünsal, polis saldırısı sırasında herhangi bir polise mukavemette dahi bulunmamasına rağmen darp edildiğini söyleyerek, gözaltı işlemini yapan polislerden şikayetçi olduğunu ifade etti. Savcılık tarafından kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma suçu işlediği iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Ünsal, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adana Devlet Hastanesi Adli Tıp Polikliniği’nde yapılan muayene sonucunda ise Ünsal’ın sırtında, omzunda, kollarında, bileğinde, diz kapaklarında yaralanmaların olduğu tespit edildi.

ŞÜPHELİ POLİS MEMURLARININ İFADESİ DAHİ ALINMADI

Ünsal’ın, ''şüpheli'' sıfatıyla vermiş olduğu ifadede polislerden şikayetçi olması üzerine savcılık tarafından yürütülen soruşturmada, eyleme müdahale eden herhangi bir polis memurunun ifadesi dahi alınmadı ve eyleme müdahale eden polisler tarafından düzenlenen tutanaktaki bilgilere dayanarak, şüpheli polisler hakkında 5 Şubat 2016 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi, karara yapılan itiraz da reddedildi.

HEM DARP EDİLDİ HEM CEZA ALDI

Aynı zamanda şikayetçi olduğu saldırıda sanık olarak yargılanan Ünsal, 23 Haziran 2016 tarihinde kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, katılma suçlamalarıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

AYM’YE BAŞVURDU

Son olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Ünsal, şüpheli polisler hakkında savcılık tarafından etkin bir soruşturma yürütülmemesi, kararların gerekçesiz olması, hukuka aykırı olarak gözaltına alınması, bu süreçte ve öncesinde insan haysiyeti ile bağdaşmayan kötü muameleye tabi tutulması nedeniyle yaşam hakkının, etkili başvuru hakkının, işkence ve eziyet yasağının ihlal edildiğini ileri sürerek yargılamanın yenilenmesi ve 50 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu.

AYM: SAVCILIĞIN GERÇEĞİ ÖĞRENME ÇABASI İÇİNDE OLDUĞUNA DAİR KUŞKU VAR

AYM, Savcılık tarafından olayın oluş şeklinin ve muhtemel faillerin belirlenmesine yönelik bir adım atılmadığını, kamusal alanda gerçekleşen olaya ilişkin görüntü olup olmadığı yönünde araştırma yapılmadığını, olayın görgü tanığı olabilecek kişilerin tespit edilip dinlenmediğini tespit eden Yüksek Mahkeme, bu eksikliklerin savcılığın gerçeği ciddiyetle öğrenme çabası içinde olduğu konusunda kuşku uyandırdığını belirtti.

20 BİN TL TAZMİNAT ÖDENECEK

Kararı değerlendiren Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının maddi ve usul boyutunun ihlal edildiğine hükmederek, ihlalin ortadan kaldırılması için kararın bir örneğini, soruşturmanın yeniden yapılmak üzere Adana Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine ve Ünsal’a 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine oybirliğiyle karar verdi.