AYM, ‘Melih Gökçek’e hakaret’ iddiasıyla para cezası alan Hayko Bağdat’ı suçsuz buldu

AYM, gazeteci Hayko Bağdat’ın Melih Gökçek’e hakaret ettiği iddiasıyla para cezasına çarptırılmasına yönelik kararı ihlal olarak kabul etti. Bağdat hakkındaki para cezası kararının kaldırılmasına ve 9 bin 150 TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.03-01-2020 13:05

Alman Yeşiller Partisi’nin eski Eş Başkanı Cem Özdemir, 2015 yılında Ermenistan'ı ziyaret etmiş ve Soykırım Anıtı'na çelenk bırakmıştı. Bunun üzerine dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Özdemir'e yönelik olarak Twitter üzerinden, "Alman Yeşiller Partisi MV’ne merakımdan soruyorum. Lütfen cevap ver. Senin kökenin Ermeni mi?" mesajını paylaşmıştı.

Gökçek’in mesajına cevap veren Hayko Bağdat ise, "Cevap ver?”, "M.G. Ermeni’ymiş bağrıma taş basıp deyiverdim”, “Sana resmen Ermeni dedim. Dava aç bence?” “Başkenti resmen Ermeni’ye vermişler. Yazıklar olsun…” şeklinde mesajlar paylaşmıştı.

GÖKÇEK’İN MESAJLARI TAHRİK EDİCİ NEDEN OLARAK KABUL EDİLDİ

Bağdat son mesajında ise “Yeterince durumu izah ettiysek tamamdır. İğrenç bir adam. Ve bin yıldır dediğim gibi: Yaşasın halkların kardeşliği” ifadelerine yer vermişti.

Gazete Duvar'dan Murat İnceoğlu'nun haberine göre, Hayko Bağdat’ın kullandığı 'iğrenç' ifadesinin mahkemeye taşınması sonucu Bağdat, Gökçek’e hakaret ettiği gerekçesiyle, para cezasına çarptırılmıştı.

Yerel mahkeme, Gökçek’in mesajlarını tahrik nedeni olarak kabul etti ve indirime giderek Bağdat’ı 1160 TL ödemeye mahkum etti. 2015 yılının sonunda verilen karar nedeniyle Bağdat 2016 yılı Ocak ayında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru hakkını kullandı.

Bağdat, kullandığı ‘iğrenç’ ifadesinin hakaret olmadığını ve ceza almasının ifade hakkının ihlali olduğunu savundu. Ayrıca Bağdat, binlerce kişiye dava açan Gökçek’in hak arama özgürlüğünü kötüye kullandığını söyledi.

‘GÖKÇEK KIŞKIRTICI ÜSLUP KULLANIYOR’

Dosyayı inceleyen Anayasa Mahkemesi, bir siyasetçiye yönelik eleştiri sınırlarının sıradan bir kişiye göre daha geniş olduğunu dile getirdi. Mahkeme, Gökçek’in gündeme ilişkin görüşlerini dile getirirken kışkırtıcı bir üslup kullanması nedeniyle sert eleştirilere maruz kalma ihtimali bulunduğu görüşüne yer verdi.

Kararda ‘iğrenç’ ifadesi ile ilgili olarak ise "Başvurucu tarafından kullanılan ‘iğrenç’ kelimesinin saldırgan ve rahatsız edici nitelikte bulunmadığı söylenmese de ifadenin müşteki tarafından başlatılan ırk temelli ve tansiyonu yüksek politik bir tartışmada kullanıldığı dikkate alınmalıdır.

Nitekim ilk derece mahkemesi, müştekinin Twitter paylaşımlarını haksız tahrik nedeni kabul ederek başvurucunun cezasında belirli oranda indirime gitmiştir. Bununla birlikte başvurucunun, müştekinin Ermenilere yönelik sistematik ve aşağılayıcı ifadeler kullandığına dair iddiaları yeterince değerlendirilmemiştir" denildi.

9 BİN 15 TL TAZMİNAT ÖDEYECEK

Bağdat’ın sözleri kızgınlıkla söylediğine ve ceza verilmesinin farklı seslerin susmasına yol açabileceği, gazetecilik faaliyetinin baskı altına alınacağı gerekçeleri ile Anayasa Mahkemesi Bağdat’ın başvurusunu haklı buldu. AYM, Bağdat hakkındaki mahkumiyet kararının kaldırılmasına ve Bağdat’a  9 bin 150 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.