AYM: Mahkumlara 4.25 metrekare yeter

Bir tutuklunun bireysel itirazına gelen AYM yanıtında kişi başı alan için 4.25 metrekare alan yeterli bulundu.29-07-2018 14:00

Anayasa Mahkemesi her mahkum için mutfak ve açık havalandırma alanları gibi ortak yaşam alanları ile birlikte 4.25 metrekarelik kişi başına düşen kullanım alanının yeterli olduğuna hükmetti.

'FETÖ' davasından yargılanan Mehmet Hani Baki tutuklanarak Osmaniye 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulmasının ardından kullanım alanının yetersiz olduğu gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Baki, 16 kişilik A-38 koğuşunda 25 kişiyle birlikte kaldığını belirterek kişi sayısının azaltılması talebiyle, İnfaz Hâkimliği’ne başvurdu. Baki’nin başvurusu reddedildi. Osmaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz da reddedilince Baki, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

'KİŞİ BAŞI 4.25 METREKARE ALAN YETER'

AYM’nin talebi üzerine cezaevinin gönderdiği yazıda, A-38 odasının mevcudunun ortalama 25 olduğu, kişi başına düşen kullanım alanın 4.25 metrekare olduğu belirtildi. Cezaevi idaresi, ayrıca koğuşta uyumak ve dinlenmek için kullanıma tahsis edilmiş ranza sayısının 16 olduğunu, yaklaşık dokuz tutuklunun kapasite fazlalığı nedeniyle yer yataklarında yatmak zorunda kaldığını bildirdi.

'ÜLKENİN TUTUKLU SAYISI ÇOK'

Anayasa Mahkemesi 2. Bölümü, eski hâkimin başvurusunun kabul edilemez olduğuna karar verdi. Gerekçeli kararda, 'Ülke genelindeki tutuklu sayısı çok kısa süre  içinde on binlerle ifade edilen sayılarla artmıştır. 

15 Temmuz darbe teşebbüsünün sonrasında bir dönem için hal böyle olmasına rağmen başvurucunun tutulduğu odanın her mahpus için mutfak ve açık havalandırma alanları gibi ortak yaşam alanları ile birlikte 4.25 metrekarelik kişi başına düşen kullanım alanının bulunması nedeniyle bu konuda yeterli standartlara sahip olabildiği sonucuna varılmıştır.

Zaman zaman kendisine ayrılmış yerdeki yatakta uyuyup ranzadaki yataklarda uyuyamamasının başvurucunun üzerinde ağır bir bedensel ve ruhsal yük oluşturduğu söylenemeyecektir” denildi.