AYM kararı 'yok hükmünde': Erdoğan kaçak köşkü teftiş edecek!

Erdoğan, AYM'nin iptal kararına rağmen Van Gölü kıyısında inşaatı devam Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü ziyaret edecek.14-08-2019 22:38

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın AYM’nin yapımını iptal ettiği Van Gölü kıyısındaki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün inşaatını ziyaret edeceği öğrenildi.

Yeniçağ'dan Erdem Avşar'ın haberine göre; AYM'nin kararı ile inşaatın akıbeti soru işaretlerine neden olurken yeni bir gelişme yaşandı. Söz konusu yasa için AYM'nin iptal kararı vermesinin ardından durdurulması beklenen inşaatı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret edeceği öğrenildi. Malazgirt Zaferi'nin 948. yıl dönümü için Ahlat'a gidecek olan Erdoğan'ın buradaki programı kapsamında inşaat alanını ziyaret etmesi bekleniyor. Erdoğan'ın inşaat alanını ziyareti ise AYM'nin iptal kararına rağmen inşaatın devam edeceği şeklinde yorumlandı.

AYM İPTAL ETMİŞTİ

Hükûmet, ocak ayında çıkardığı “torba yasa” ile Kıyı Yasası’na madde ve krokiler eklemişti. Madde ile Ahlat’ta yapımına başlanan Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Kıyı Yasası’ndaki sınırlamalardan muaf tutulmuştu. CHP’nin başvurusu üzerine AYM, Van Gölü sahiline inşaa edilmekte olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için kıyının doldurulmasına, kazı yapılmasına, değiştirilmesine, duvar, çit, parmaklık gibi engeller oluşturulmasına izin veren yasa maddesini iptal etmişti. Maddenin yanı sıra “köşk alanının” gösterildiği kroki de iptal edildi.