Aydınlıkçıların sözde ‘bilimsel sosyalist’ dergisinin baş yazısı Tayyip Erdoğan'dan!

Vatan Partisi’nin çıkarttığı sözde ‘bilimsel sosyalist’ Teori dergisinin baş yazısını AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan yazdı.01-10-2020 11:35

İleri Haber

Aydınlıkçıların sözde ‘bilimsel sosyalist’ teorik yayını olan ‘’Teori’’ dergisinin ‘’Asya’nın kilidi: Doğu Akdeniz’’ dosya konulu Ekim 2020 sayısının baş yazısını AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yazdı.

Vatan Partisi’nin çıkarttığı derginin baş yazısında Erdoğan’ın ‘’Dünyaya ‘Yeniden Asya Girişimi’ Bildirisi’’ başlıklı bir makalesinin kullanılması dikkat çekti. Tüm yazıların erkeklerin kaleminden çıktığı derginin ikinci yazısı ise Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından kaleme alındı. AKP iktidarının destekçilerinden Doğu Perinçek ve destekçileri, İşçi Partisi olan partilerinin adını, "yeterince kapsayıcı olmadığı" gerekçesiyle Vatan Partisi olarak değiştirmişti.

Derginin bir önceki sayısında ise Doğu Perinçek, emperyalist-kapitalist sistemin büyük tanrısının ‘eşcinsel’ olduğunu iddia etmişti. Kapitalizmin çöküş dönemini yaşadığını öne sürdüğü ülkelerin ideolojik kurumlarının eşcinselliği propaganda ettiğini söyleyen Perinçek, eşcinselliğin eğitim sistemi aracılığıyla ‘normalleştirildiğini’ ve topluma ‘dayatıldığını' savunmuştu.

Derginin internet sitesinde yer alan "Biz Kimiz?" bölümünde, Teori için şu ifadeler yer alıyor:

"Teori dergisi, “Bütün Ülkelerin İşçileri ve Ezilen Uluslar Birleşin” sloganı ile 1990 yılının Ocak ayından bu yana yayınını sürdürmektedir. Teori, 1984 yılında yayımlanmaya başlayan ve Türkiye solunda neoliberal etkinin geriletilmesinde önemli rol oynayan Saçak dergisinin ardılı olarak yayın hayatına başlamıştır.

Dergide ele alınan konular arasında, Türkiye bilimsel sosyalist hareketinin geçmişi ve geleceği, uluslararası Marksist hareketin temel sorunları, bilim ve bilimsel sosyalizm ilişkisi, Kemalist devrimin bütünsel tahlili, Türkiye Millî Demokratik Devriminin yönelimleri, özelleştirmeler ve emekçi hareketleri, emperyalizm ve bölge politikaları, uluslararası ittifaklar ve Avrasyacılık, siyaset bilimi ve kamu ilişkisi, devlet teorisi ve felsefesi, güncel siyasal meselelerin teorik-stratejik değerlendirmeleri ile sanat alanında her türlü kuramsal tartışmalar bulunmaktadır. Bu çerçevede hazırlanan her makale yayın kurullarımızın onayından geçtikten sonra yayımlanmaktadır."

Dergi kapağının üstünde "Bütün ülkelerin işçileri ve ezilen uluslar birleşin" ifadesi yer alıyor.