Aydın'daki kadın yürüyüşüne polis engeli: HDP milletvekilleri oturma eylemi başlattı

HDP Kadın Meclisi’nin Aydın’da düzenleyeceği yürüyüşe katılmak isteyen kadınlar kent girişinde durdurulurken, parti binasında çıkışları engellenen milletvekilleri oturma eylemine başladı.12-07-2020 16:55

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin “Kadın Mücadelesi Her Yerde” sloganıyla başlattığı kampanyanın Ege bölgesindeki final yürüyüşü polisler tarafından engelleniyor. Yürüyüşe katılmak için Denizli ve Antalya'dan yola çıkan kadınlar, kent girişlerinde durdurularak şehre girişlerine izin verilmedi. 

Polisler, yürüyüşe katılmak isteyen kadınların özel araçlarla şehre girmesini isterken, kadınlara “geri dönmeseniz araçlarınızı bağlayacağız" diyerek tehdit etti.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alana habere göre, söz konusu gurup içerisinde yer alan HDP Parti Meclis (PM) üyesi Songül Şarklı, “Bizler 3’er ve 4’er kişilik gruplar halinde gitmek istedik. Önerimiz kabul edilmedi. Buradan geri dönmemiz isteniyor. Bizler kadın yürüyüşünden vazgeçmeyeceğiz” dedi.  

ENGEL PROTESTO EDİLİYOR

Yürüyüş için Aydın kent merkezinde bulunan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, engellemeye dair Aydın Valiliği ile görüşmek istedi. Ancak, Uca’nın görüşme talebi cevapsız bırakıldı. HDP’li Uca ve HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da aralarında bulunduğu kadınların parti binasından çıkmalarına izin verilmiyor. İl binası etrafını demir bariyerlerle çeviren polisler, yürüyüşe izin vermeyeceklerini ifade ederken, milletvekilleri engellemeyi protesto etmek için oturma eylemi başlattı.