Avusturyalı gazeteciye TKP/Kıvılcım’dan gözaltı

Ankara’da Avusturyalı bir gazeteci hakkında ‘TKP-Kıvılcım’ üyesi olduğu iddiasıyla gözaltı kararı verildi. Gazeteciyle birlikte 7 kişi daha gözaltına alındı.13-09-2018 08:31

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘TKP-Kıvılcım’ üyesi olduğu iddiasıyla 8 kişi için gözaltı talimatı verdi. Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre savcılıktan yapılan açıklamada “TKP/Kıvılcım terör örgütüyle irtibatları tespit edilen 8 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiş olup, 1’i Avusturya vatandaşı 4 şüpheli gözaltına alınmıştır. Şüphelilerin çocuk ve gençlerimize yönelik yaz okulu adı altındaki eğitim merkezi faaliyetlerinin içeriği de aynı kapsamda soruşturulmaktadır” denildi. 

AVUSTURYALI GAZETECİ MAX ZİRNGAST DA GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlardan birinin Avusturyalı gazeteci Max Zirngast olduğu açıklandı. Zirngast’ın ‘Toplumsal Özgürlük’ dergisinde yazılar yazdığı bildirildi. 

SAVCILIK BÜYÜKELÇİNİN GÖRÜŞMESİNE İZİN VERMEDİ

Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi’nin Zirngast ile görüşme talebi soruşturma savcısınca reddedildi. Dosyada gizlilik kararı alındı. Gözaltına alınanların avukatı Murat Yılmaz, ‘TKP-Kıvılcım’ın herhangi bir faaliyetinin olup olmadığının araştırıldığını söyledi.