Avustralyalı bilim insanları: Koronavirüs tedavisini bulduk, hastalarda denemeye başlayacağız

Avustralyalı bilim insanları, koronavirüsü tedavi etmek için geliştirdikleri iki ilaçlı kombinasyonu ay sonunda gönüllü hastalar ile Avustralya çapında denemeyi planlıyorlar. 17-03-2020 08:40

Avustralya’da bir grup bilim insanı, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) tedavi edecek bir yöntem geliştirdiklerini söyledi. Bilim insanları koronavirüsü tedavi etmek için geliştirdikleri iki ilaçlı kombinasyonu ay sonunda gönüllü hastalar ile Avustralya çapında denemeyi planlıyor. 

Avustrlalya’da Queensland Üniversitesi Klinik Araştırma Bölüm Başkanı Profesör David Paterson, başka hastalıklarda kullanılan iki ilacın test tüplerinde bulunan koronavirüsü yok ettiğini söyledi. İlaçlardan birinin koronavirüs testi pozitif çıkan ilk kişilere verildiğini ve şimdiden “virüsün ortadan kaybolduğu” sonucunu aldıklarını söyledi. 

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Paterson, kullandıkları ilaçların koronavirüs için bir tedavi olabileceğini, iki ilacın da şu anda Avustralya’da kayıtlı ve erişilebilir olduğunu söyledi.