Avustralya'daki yangınlarda ormanların yüzde 21'i yok oldu!

Avustralya'nın Yeni Güney Galler, Queensland, Victoria ve Güney eyaletlerini etkisi altına alan ve 6 aya yakın bir süre devam eden yangınlar, ormanların yüzde 21'ini yok etti.26-02-2020 08:40

Western Sydney Üniversitesi Hawkesbury Çevre Enstitüsü tarafından, geçen yıl eylül ayında Yeni Güney Galler eyaletinde başlayan ve etkisi Queensland, Vİctoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde etkili olan yangınların verdiği zararın raporu yayımlandı.

Aylarca kontrol altına alınamayan yaklaşık 11 milyon hektarlık orman ve çayırlık alanı yok eden yangınların ‘‘Dünya çapında eşi görülmemiş’’ olarak nitelendirildiği rapor, Yeni Güney Galler ve Victoria'da yaklaşık 5,8 milyon hektar geniş yapraklı ormanın yandığını ortaya koydu.

Raporun hazırlayıcılarından Western Sydney Üniversitesi'nde Yangın Risk Yönetimi Araştırma Merkezi yöneticisi Doç. Dr. Matthias Boer şu değerlendirmeyi yaptı:

"Tarihsel olarak baktığımızda, Avustralya ve diğer kıtalarda her yıl orman alanlarının yüzde 5’inin yandığı belirlenmişti. Sadece Asya ve Afrika’daki küçük orman bölgelerinde bu oranın yüzde 8-9’a yükseldiği kaydedilmişti. Ancak Avustralya’nın 2019-2020 sezonunda, tek bir sezonda yanan orman alanı yüzde 21’e çıktı. Bu son 20 sene içerisinde hiçbir orman biyomunda görülmemiş, küresel olarak eşi benzeri yaşanmayan bir yanma ölçeğidir."

Yeni Güney Galler eyaletinde Eylül 2019'da başlayan ve diğer eyaletlerde de etkili olan yangınlarda, toplam 11 milyon hektara yakın alanın ve 3 binden fazla evin kül ve yaklaşık 1,25 milyar hayvanın da telef olduğu açıklanmıştı. 

Kırsal İtfaiye Servisi yaklaşık 6 ay süren tüm yangınların, yoğun yağmurların da yardımıyla 14 Şubat’ta kontrol altına alındığını duyurmuştu.