Avustralya’da bulunan koronavirüs aşısı insanlar üzerinde denenmeye başlandı

Novavax ilaç firması pazartesi günü yaptığı açıklamada koronavirüse karşı geliştirdikleri aşının birinci faz klinik araştırmasını insanlar üzerinde denemeye başladığını ve temmuz ayında ön sonuçların alınacağı araştırmanın ilk katılımcılarını kaydettiğini açıkladı.27-05-2020 14:13

Avustralya'da yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen bir aşının insanlar üzerindeki deney süreci başladı. Merkezi ABD'de bulunan biyoteknoloji şirketi Novavax'ın Araştırma Müdürü Dr. Gregory Glenn, video konferans yoluyla düzenlediği toplantıda, aşı denemesinin ilk aşamasının Avustralya'da birkaç gönüllüyle başlandığını açıkladı.

İlk aşama kapsamında, "NVX-CoV2373" adı verilen aşının toplamda 131 gönüllüye yapılacağını söyleyen Glenn, bu aşamada aşının güvenliğinin test edileceğini ve etkilerinin gözlemleneceğini ifade etti. Aşının, yaşları 18-59 arasında olan 131 kişi üzerinde denenmeye başlandığı açıklandı.

Novavax'tan yapılan açıklamada Avustralya'nın Melbourne ve Brisbane kentlerinde yapılan aşı denemelerinden temmuzda sonuç alınmasının beklendiği kaydedildi. İkinci aşamanın farklı ülkelerde binlerce katılımcıyla temmuzdan sonra yapılması bekleniyor.