Avustralya’da aranan IŞİD’li terörist: Türkiye’de yargılanmak istiyorum

Avustralya’da aranan suçlular listesinde ilk sırada olan ve Kilis’te yakalanan IŞİD’li terörist, “Türkiye’de yargılanmak istiyorum” dedi.01-11-2017 07:06

Suriye’den 24 Ekim 2016’da kaçak yollarla Türkiye’ye girerken Kilis’te yakalanan ve Avustralya’da en çok aranan suçlular arasında olan IŞİD’li terörist Neil Christopher Prakash hakkında Avustralya’nın talebi üzerine açılan iade davası Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Habertürk'ten Veysi İpek'in haberine göre kaldığı Gaziantep Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden mahkemeye ifade veren Prakash, IŞİD tarafından kandırıldığını, örgütten ayrılıp Türkiye’ye kaçtığını iddia ederek, iade edilmemesini istedi.

“TÜRKİYE’DE YARGILANMAK İSTİYORUM”

Prakash, “IŞİD’liler İslam devleti kurulacağını söyleyerek ikna ettiler. 2 yıl Musul, İdlib ve Münbiç’te savaştım. Kobani yakınında yaralandım. Örgütün İslam’dan başka amaçlarının olduğunu fark ettim. Bu nedenle örgütten ayrıldım. Türkiye’ye giriş yaparken yakalandım. Korktuğum için kendimi Kamboçyalı Piseth Doung diye tanıttım. IŞİD’e katıldığım için pişmanım. Türkiye’de yargılanmak istiyorum. Avustralya’ya iade edilmek istemiyorum. Bir ülkeye gönderilmem gerekiyorsa, Müslüman bir ülkeye gönderin” ifadelerini kullandı. 

Duruşma 26 Aralık’a ertelendi.

AVUSTRALYA İLE İADE GÖRÜŞMELERİNDE ‘FETÖ’ GÜNDEMİ

Kamboçya asıllı Avustralya vatandaşı olan Prakash hakkında, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma ise sürüyor. Türkiye’ye eylem yapmak için geldiği yönündeki suçlamaları kabul etmeyen Prakash, başka ülkede eylemleri bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan ilk yabancı uyruklu IŞİD’li terörist olma özelliği taşıyor. Türkiye ile Avustralya Adalet Bakanlığı arasında suçluların iadesi konusunda görüşmeler sürerken, IŞİD’li Prakash’ın iadesinin yanı sıra Avustralya’da bulunan FETÖ elebaşlarının iadesinin de gündeme geldiği öne sürüldü.