Avrupa'da seyahat kısıtlaması kararı

Michel, üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelerin ve AB üyesi olmayıp Schengen Bölgesi'nde olan ülkelerin dış sınırlarından girişlerine 30 günlük kısıtlama getirildiğini duyurdu.18-03-2020 01:02

Üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelere ve Schengen bölgesine yapacakları 'gerekli olmayan' seyahatlerine 30 günlük geçici kısıtlama getiren düzenleme onaylandı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, telekonferans yöntemiyle yapılan AB liderler toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Michel, bugünkü toplantıda liderlerin AB'nin dış sınırlarını kapatması yönündeki düzenlemeyi onayladıklarını belirterek, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelerin ve AB üyesi olmayıp Schengen Bölgesi'nde olan ülkelerin dış sınırlarından girişlerine 30 günlük kısıtlama getirildiğini duyurdu.

‘AŞI GELİŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARINA HIZ VERECEĞİZ’

Covid-19'un tedavisine ilişkin bilimsel araştırmaları da destekleyeceklerini vurgulayan Michel, aşı geliştirilmesi çalışmalarına hız verileceğini söyledi.

LİDERLER ZİRVESİ TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE YAPILACAK

Michel, AB ve üye ülkelerin mevcut krizi aşmak için 'ne gerekiyorsa yapacağını' belirterek, gelecek hafta perşembe ve cuma günü Brüksel'de yapılması planlanan AB Liderler Zirvesi'nin düzenlenmeyeceğini, bu zirveyi telekonferans yöntemiyle yapacaklarını ifade etti.

‘VİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA PAKETLER KABUL EDİLDİ’

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de AB üyesi ülke liderlerinin Covid-19 ile mücadele kapsamında dış sınırların kapatılması, ekonominin desteklenmesi, ortak kamu alımları yapılması ve araştırmaların desteklenmesini içeren paketleri kabul ettiklerini söyledi.

Von der Leyen, salgının ekonomik etkilerinin 'aşırı ciddi' olduğuna işaret ederek, vatandaşları ve ekonomileri virüsün etkilerinden korumak için gerekli bütün adımların atılacağını öne sürdü.

Von der Leyen, "Düşman virüs ve şimdi halkımızı ve ekonomilerimizi korumak için elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız" dedi.