Avrupa ülkelerine Afganlar için çağrı: Sınır dışı uygulamalarını derhal durdurun!

İnsani durumun hızla kötüleştiği, yılın başından bu yana yaklaşık 300 bin kişinin terk etmek zorunda kaldığı Afganistan ile ilgili Avrupa Birliği’ne çağrı yapıldı. Göçmenlerle ilgili çalışma yapan 30 sivil toplum kuruluşu, Avrupa Birliği ve üye ülkelerin, Afgan göçmenlerin sınır dışı edilmesi uygulamasını askıya almasını istedi.22-07-2021 14:12
Dış Haberler

Göçle ilgili çalışma yapan kuruluşlar dün (21 Temmuz Çarşamba) kamuoyuyla paylaştıkları açıklamada Avrupa ülkelerini Afganların sınır dışı edilmesi uygulamasını “derhal" askıya almaya ve AB Komisyonunu,  üye ülkeleri sınır dışı etmeyi durdurmaya teşvik etmek için göreve çağırdı. Açıklamada, “Afganistan'daki güvenlik durumu, insanların hayatlarını riske atmadan ülkeye geri dönmelerine izin vermiyor" denildi.

Sivil toplum kuruluşları da sığınma konusundaki yetkililere, “Avrupa ülkelerinde halen mevcut olan Afgan sığınmacılarla ilgili tüm olumsuz kararları yeniden incelemeleri" çağrısında bulundu. İmzacıları arasında Caritas Europe, Save the Children, Pro Asyl ve Avrupa Mülteciler ve Sürgünler Konseyi’nin de yer aldığı kuruluşlar, sınır dışı edilenlere ne olacağı konusunda "derin endişe" duyduklarını da belirtti.

Yabancı askerlerin varlığı ve Taliban’ın eylemlerinin şiddeti körüklediği Afganistan’da hükümet, 11 Temmuz’da yaptığı açıklamada Avrupa ülkelerinden Afgan vatandaşlarının sınır dışı edilmesini üç ay boyunca durdurmalarını istemişti.

ALMANYA DİRENİYOR

Finlandiya ve İsveç kısa bir süre önce, kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle ülkeye yapılan tüm sınır dışı etme işlemlerini askıya almaya karar verdi. Almanya sınır dışı uygulamalarını durdurmadı. Bu ayın başlarında, Alman bir kadınla evlenmek üzere olan 23 yaşındaki bir Afgan uyruklu kişinin sınır dışı edilmesi, göçmen ve mülteci hakları aktivistleri arasında öfkeye yol açmıştı.

SİVİL ÖLÜMLER ARTTI

Birleşmiş Milletler’in mülteciler alanında çalışan kuruluşu Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 13 Temmuz’da yaptığı açıklamada Afganistan'da insani bir krizin yaklaşmakta olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu. Kuruluşun rakamlarına göre, Ocak 2021'den bu yana tahmini 270 bin Afgan yeni yerinden edildi. Toplamda, 3.5 milyondan fazla Afgan uyruklu, yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kaldı. 

Avrupa Birliği’nin Türkiye ile yaptığı kirli göç anlaşması, insan hakları alanında çalışanlar tarafından büyük tepkiyle karşılanıyor. AB ülkelerinin iç karışıklıklarında pay sahibi olduğu ülkelerden gelen insanlar, uluslararası hukuka aykırı anlaşmalarla kıtaya sokulmak istenmiyor.