Avrupa Parlamentosundan Cemal Kaşıkçı cinayeti için çağrı: Tüm sorumlular hesap vermeli

Suudi Arabistan'daki insan hakları ihlalleri Avrupa Parlamentosu'nda konuşuldu. İnsan Hakları Komitesi'ndeki toplantıda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için "adalet çağrısı" yapıldı.17-03-2021 00:03

Suudi Arabistan'daki insan hakları konusunda Avrupa Parlamentosu (AP) düzenlediği toplantıda,  gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi nedeniyle Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman başta olmak üzere tüm sorumluların hesap vermesi istendi.

AP'nin Arap Yarımadası ile İlişkiler Heyeti Başkanı Hannah Neumann, Parlamentonun İnsan Hakları Alt Komitesinde düzenlenen toplantının açılışında konuşarak, Avrupa Birliğinin (AB) Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi'nin harekete geçirilmesini sağlayacak yasal çerçevenin AP tarafından sağlandığını ifade etti. Konuşmasında parlamentoda Kaşıkçı cinayetiyle ilgili karar tasarılarının kabul edildiğini hatırlattı.

Neumann, cinayetle ilgili uluslararası ve tarafsız bir soruşturma açılması istediklerini belirterek, cinayetten sorumlu kişilerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan'daki insan hakları ve kadın hakları savunucularının durumuna dikkati çeken Neumann, "AB vatandaşları olarak bizler Suudi Arabistan'daki durumun iyileşmesi için elimizden geleni yapmalıyız." dedi.

"ALQST" adlı sivil topluk kuruluşu adına konuşan Julia Legner de, Suudi Arabistan yönetiminin artan uluslararası baskıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, Donald Trump'ın Suudi Arabistan'a verdiği "koşulsuz" desteğin Joe Biden'ın başkan olmasından  sonra değiştiğini ve bu sayede Riyad yönetimi üzerindeki baskının arttığını dile getirdi. Son dönemde Suudi Arabistan'da insan hakları konusunda atılan olumlu bazı adımların bu baskının sonucu olduğunu ifade etti.

Legner, "Uluslararası camianın bu baskıyı devam ettirmesi ve artırması Suudi makamlarının insan hakları ihlallerini sonlandırması bakımından hayati önem taşımaktadır." dedi ve Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulan Prens Muhammed'den hesap sorulmasını talep etti.

Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in avukatı Rodney Dixon ise tüm taleplere rağmen Kaşıkçı cinayetiyle ilgili uluslararası bir soruşturma açılmadığını vurguladı. Dixon, Suudi Arabistan'daki yerel yargılamada çok alt düzey kişilerin mahkemeye çıkarıldığını ancak asıl emri veren kişilerin ceza almadığını söyledi.

"Bu bireysel suç sorumluluğudur. Müvekkilim Hatice Cengiz Suudi Arabistan'a suçlama yöneltmemektedir." diyen Dixon, iktidarı elinde bulunduranların ve yetkilerini kötüye kullananların sorumlu tutulmasını istediklerini bildirdi.

Dixon, "Hatice Cengiz, Cemal Kaşıkçı için adalet yerini bulana kadar rahat etmeyecek." diye konuştu.

Suudi Arabistan'da hapisteki din alimi Selman el-Avde'nin oğlu Abdullah el-Avde de Suudi Arabistan'daki insan hakları ihlalleri ve Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Suudi sorumlulara AB'nin yaptırım uygulaması gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan'daki insan hakları ihlallerinin kurbanların birinin babası olduğunu dile getiren el-Avde, Körfez ülkeleriyle uzlaşı istediği için babasının tutuklandığını ve yaklaşık 4 yıldır çok kötü şartlarda cezaevinde tutulduğunu söyledi.

El-Avde, babasının önceki gün zincirli şekilde mahkemeye çıkarıldığını ve hakkında "yönetime başkaldırı çağrısında bulunduğu iddiasıyla" idam cezası istendiğini kaydetti.