Avrupa Konseyi: Türkiye yargı bağımsızlığında sorunlu 4 ülkeden biri

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi, Türkiye'nin yargı bağımsızlığı konusunda sorunlu 4 ülkeden biri olduğunu söyledi.03-09-2019 16:52

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic, üye ülkeler içinde yargı ve hâkim bağımsızlığının tehdit altında olduğu üye ülkeler içinde Macaristan, Polonya, Romanya ile birlikte Türkiye’yi de gösterdi.

Mijatovic, üye ülkelerde yargı bağımsızlığıyla ilgili yorumlarının yer aldığı yazılı açıklamasında yargı bağımsızlığının hukuk devletinin temeli, demokrasinin işleyişinin ve insan haklarına saygının en önemli unsuru olduğunu vurguladı.

Avrupa Konseyi’ne üye 9 ülkeye gerçekleştirdiği ziyaretlere atıfta bulunan Mijatovic, özellikle Türkiye’nin de içinde yer aldığı Romanya, Macaristan ve Polonya’daki yargı bağımsızlığına yönelik eleştirilerini yineledi.

'YARGIYA MÜDAHALENİN ARTMASI ENDİŞE VERİCİ'

İnsan Hakları Temsilcisi, "bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından adil bir yargılanmanın temel hak olduğu ve bunun da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından garanti altına alındığını" belirtti ve bazı üye ülkelerde yönetimlerin bağımsız yargıya müdahalesinin “endişe verici bir şekilde arttığının” gözlendiği uyarısında bulundu.

Mijatovic, Macaristan, Romanya ve Polonya’da yargı bağımsızlığına yönelik daha önceki açıklamalarına atıfta bulundu ve Türkiye’ye yaptığı ziyarette de bu konunun en önemli gündem maddesi olduğunu hatırlattı.

'TÜRKİYE YARGISI AŞINDI'

Euronews'ten Rahmi Gündüz'ün haberine göre, İnsan Hakları Temsilcisi, daha önceki açıklamasında yer alan “Türkiye’nin acil olarak, yargı sistemine olan güvenin tesisi için gerekli önlemleri alması, Olağanüstü Hal Uygulaması sırasında verilen zarar tamir edilmesi “ yolunda yaptığı çağrıları ve "Türkiye yargısının bağımsızlığının bu dönem içinde aşındığı ve özellikle Hâkimler ve Savcılar Kurulu ile ilgili anayasa değişikliklerinin Avrupa Konseyi’nin temel standartlarına aykırı olduğu” uyarıları bir kez daha yineledi.