Avrupa İlaç Ajansı'ndan BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna yapılmasına onay

Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech ve Pfizer'in ortak olarak geliştirtiği koronavirüs aşısının 12-15 yaş grubuna uygulanabileceğini açıkladı.28-05-2021 19:03

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajans'ı, BioNTech ve Pfizer'in birlikte geliştirdikleri yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının 12-15 yaş grubuna uygulanabileceğini açıkladı.

Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) yapılan açıklamada, 16 yaşındakiler ve daha büyüklere yapılabilen aşının etkisinin 12-15 yaş grubundaki 2 bin 260 kişide araştırıldığı bildirildi. Araştırmanın sonuçlarına göre, aşının bu yaş grubundaki çocuklarda etkili olduğu, hastalığa karşı koruma sağladığı sonucuna varıldığı kaydedilirken, aşının yapıldığı bin 5 çocukta Covid-19 hastalığı görülmedi, placebo aşı yapılan 978 çocuktan 16'sı hastalığa yakalandığı belirtildi.

EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu yöneticisi Marco Caveleri, düzenlenen basın toplantısında aşının çocuklardaki etkisinin genç yetişkinlerle aynı, hatta daha olumlu olduğunu ifade etti. Aşının yetişkinlerde olduğu gibi çocuklara da 2 doz halinde ve an az 3 hafta arayla uygulanması gerektiğini belirten Caveleri, çocuklardaki yan etkilerin de yetişkinlerdekilerle aynı olduğuna dikkat çekti.

Caveleri, EMA'nın tavsiyede bulunduğunu, aşının çocuklara da yapılması veya ne zaman uygulanacağı konusundaki kararı AB üyesi ülkelerin vereceğini