Avrupa Erdoğan propagandası istemiyor

Avrupa, 24 Haziran erken seçimlerine yönelik propaganda faaliyetlerini yasaklamak istiyor.20-04-2018 15:15

Referandum öncesinde AKP'li siyasetçilerin Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde 'Evet' propagandası yapmak istemesi büyük bir tartışma yaratmış, etkinliklere izin verilmemesi AKP hükümeti ile Avrupa ülkeleri arasında gerginliğe neden olmuştu. Bunun üzerine Avusturya, AKP'li siyasetçilerin 24 Haziran erken seçimlerine yönelik olası propaganda faaliyetlerini yasaklamak istediğini belirtti. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, "Etkinliklere izin vermeyeceğiz" dedi.

 Başbakan Kurz, bugün ORF kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'de Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimlerine yönelik etkinliklerin Avusturya'da istenmediğini ifade etti.

'BU ETKİNLİKLER BURADA İSTENMİYOR'

Kurz açıklamasında, Türkiye‘nin 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği referandumu öncesindekine benzer bir "müdahaleye" izin verilmeyeceğini belirtti.

Sebastian Kurz, "Eğer Türkiye bu kez de Avusturya'da böylesi etkinlikler planlıyorsa net bir şekilde şunu söyleyebilirim, bu etkinlikler burada istenmiyor ve buna izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

ALMANYA'DAN DA TEPKİ GELDİ

Alman siyasiler de benzer açıklamalar yapmıştı. Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir, federal hükümetin bu kez AKP hükümetinin olası bir etkinlik talebine karşı net bir tutum sergilemesini istedi.

Merkel'in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik'in (CDU) genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer de Türkiye'de partilerin düzenleyeceği seçim kampanyalarının Almanya'ya taşınmaması gerektiğini söyledi. DW Türkçe'nin haberine göre CDU'lu siyasetçi, "Kentlerimizde birlikte yaşamayı zora sokan Türkiye içi tartışmalar istemiyoruz" ifadesini kullandı.