Avrupa Çevre Ajansı raporu: Hava kirliliği yılda 400 bin ölüme neden oluyor

Avrupa Çevre Ajansı'nın raporuna göre, hava kirliliği yılda 400 binden fazla kişinin erken ölümüne yol açıyor.09-09-2020 09:10

Avrupa Çevre Ajansı'nın raporu, hava ve gürültü kirliğinin insan yaşamı üzerindeki etkisine ilişkin bir rapor hazırladı. Salı günü açıklanan raporda Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, yılda 400 binden fazla kişinin hava kirliliğine bağlı nedenlerle erken öldüğü belirtildi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag merkezli ajansın raporunda ayrıca insan sağlığı için en büyük ikinci tehdidin gürültü kirliliği olduğu açıklandı. Rapora göre gürültü kirliliğine bağlı nedenlerle yılda yaklaşık 12 bin erken ölüm vakası kaydedildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Avrupa Çevre Ajansı uzmanı Catherine Ganzleben iklim değişikliğinin sonucunda oluşan sıcak hava dalgaları ve sellerin de sağlık için önemli bir tehdit oluşturduğunu belirtirken, özellikle kentlerde yaşayan insanların daha çok etkilediğini ifade etti.

SEKİZ ÖLÜMDEN BİRİ ÇEVRE KİRLİLİĞİ İLE BAĞLANTILI

Avrupa Çevre Ajansı'nın raporu ayrıca, AB'de kaydedilen her sekiz ölümden birinin çevre kirliliği ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Raporda, 2012 yılında AB ve o dönem üye olan İngiltere'de kaydedilen 630 bin ölüm vakasının çevre kirliliği ile bağlantılı olduğu belirtildi. Bu sayının ölüm vakalarının yüzde 13'ünü oluşturduğuna dikkat çekildi. Sıklıkla görülen ölüm nedenleri arasında kanser, kalp hastalıkları ve beyin kanaması bulunuyor.

EN ÇOK ÖLÜM BOSNA-HERSEK'TE

Rapor, Doğu ve Batı Avrupa ülkeleri arasında da farklılıklar olduğunu gösterdi. Buna göre, Doğu Avrupa ülkelerinde çevre kirliliğine bağlı erken ölümlerin sayısı Batı Avrupa ülkelerine göre daha yüksek. En yüksek erken ölüm oranı yüzde 27 ile Bosna-Hersek'te kaydedilirken, en düşük erken ölüm oranının yüzde 9 ile Norveç ve İzlanda'da olduğu belirlendi.

Avrupa Çevre Ajansı Genel Direktörü Hans Bruyninckx, "Avrupa'da çevre konusunda iyileşmeler ve Yeşil Anlaşma ile sürdürülebilir geleceğe odaklanıldığını görmemize rağmen, bu rapor, toplumda yoğun bir şekilde tehdit altında olanları korumak için tedbirlerin gerekli olduğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bruyninckx, yoksulluğun genellikle kötü çevre koşulları ve sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti.